7 °C

Citigroup'tan Türk bankalarına kötü haber

Citigroup, Türk bankaları için kar tahminlerini ve fiyat hedeflerini aşağı yönlü revize etti.

Citigroup'tan Türk bankalarına kötü haber

Citigroup, 2. çeyrek sonuçlarını ve önceki tahminlere göre daha bastırılmış olan ekonomik büyüme görünümünü dikkate alarak Türk bankaları için kar tahminlerini ve fiyat hedeflerini aşağı yönlü revize etti. 

Takip ettiği Türk bankaları için 2015 kar tahminlerini yüzde 4, 2016 kar tahminlerini yüzde 7 ve 2017 tahminlerini yüzde 8 aşağı yönlü revize eden Citigroup, öz sermaye maliyetlerindei artış öngörüsüyle birlikte fiyat hedeflerini de aşağı çekti. Garanti Bankası, Halkbank ve YKB için tavsiyelerini 'nötr'den 'sat'a indiren ve İş Bankası için tavsiyesini 'sat' olarak koruyan Citigroup, Vakıfbank için ise tavsiyesini 'nötr' olarak devam ettirdi.

Citigroup raporunda ayrıca Türk hisse senedi piyasası için şu anda Ocak 2014 gibi hissettiklerini, Ocak 2014'te TCMB'nin, bir siyasi belirsizlik, TL'de zayıflama, gösterge faizlerde artış, zayıf hisse senedi piyasası performansı sonrasında, kararlı şekilde faiz artırdığını ve takip eden 5 ayda BIST bankacılık endeksinin yüzde 25 yükseldiğini hatırlattı. Bu senaryonun kendini tekrar edeceğini hissettiklerini aktaran Citigroup, ancak sabırlı olmak gerektiğini vurguladı.

Citigroup'un Türk bankaları için tavsiyesi, fiyat hedefi ve kar tahmini değişiklikleri şöyle:

untitled-1-019.jpg

Not:
1=Al
2=Nötr
3=Sat

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.