10 °C

'Değer kaybeden TL, para politikasını sıkıştıracak, faizleri yükseltecek'

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Baylan, "TL’de yaşanan değer kaybının sürme ihtimali, para politikasının sıkılaşacağı ve faizlerin yükseleceği bir konjonktürü beraberinde getirecektir" yorumunu yaptı.

'Değer kaybeden TL, para politikasını sıkıştıracak, faizleri yükseltecek'

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, kasım ayı ekonomik verilerini değerlendirdi.

Baylan, ABD’de yapılan başkanlık seçimlerinin sonuçlarının ardından küresel düzeyde artan belirsizlikler ve Fed’in aralık ayında faiz artırma ihtimalinin güçlenmesi sonrasında, gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımlarının zayıflama eğilimine girdiği ve küresel düzeyde dolar talebinin arttığını söyledi.

Kasım ayı içerisinde dolar/TL kurunun 3,47’yi görmesinin ardından TCMB, 250 baz puana karşılık gelen 7 aylık faiz indirim sürecinin ardından Ocak 2014’ten beri ilk kez faiz artırımına girdi diyen Baylan, "TCMB’nin faiz kararının ardından, kısa bir süre gerileyen kur, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile üyelik müzakerelerinin dondurulması yönündeki tavsiye kararının ardından hızla yükselerek, faiz artırımının etkisini sınırlamıştır” dedi.

AB ülkelerine yapılan ihracat artışının olumlu seyri karşısında, ihracattaki azalış eğiliminin ve turizm gelirlerindeki azalmanın cari açık üzerinde olumsuz etkisi olacağına işaret eden Günal Baylan, TL’de yaşanan değer kaybının ithalatı sınırlayıcı etkide bulunabileceğini aktardı.

'Para politikası sıkılaşacak, faizler yükselecek'

Baylan, “Önümüzdeki dönemde uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının yükselmesinin de cari açığın artmasına neden olabileceği beklenmektedir. Kasım ayında yapılan faiz artırımı, TCMB’nin TL’deki değer kaybına kayıtsız kalmayacağını ortaya koyması ve 2013-14 döneminde yapılan politika hatasından ders alındığını göstermesi açısından önemlidir. Bununla birlikte, kurdaki değer kaybının enflasyon dinamikleri, döviz açığı olan sektörler ve büyüme üzerinde olumsuz etkilerinin olması beklenmektedir. Önümüzdeki dönemde Fed’in faiz artırımına bağlı olarak küresel koşulların sıkılaşması ve gerek jeo-politik gerekse siyasal riskler yanında dış ticaret açığındaki genişleme eğilimin sürmesi ve petrol fiyatlarındaki artış ihtimali nedeniyle TL’de yaşanan değer kaybının sürme ihtimali, para politikasının sıkılaşacağı ve faizlerin yükseleceği bir konjonktürü beraberinde getirecektir” diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.