16 °C

Deutsche Bank'ta kara para araması

Deutsche Bank'ın Frankfurt merkezinde yaklaşık 170 kişilik ekiple kara para aklama soruşturmasına yönelik arama gerçekleştiriliyor.

Deutsche Bank'ta kara para araması

Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank'ın Frankfurt'taki genel merkezi dahil 6 şubesinde kara para aklama soruşturmasına yönelik arama yapılıyor.

Söz konusu aramaya, 170 kişiden oluşan federal polis memurları, savcılar ve vergi müfettişleri katılıyor.

Deutsche Bank, kara para aklama soruşturması kapsamında arama yapıldığını teyit ederken soruşturmanın Panama Kağıtları ile ilgili olduğunu duyurdu.

Bankanın iki çalışanının da, banka müşterilerinin kara para aklama amacıyla offshore hesap açmasında yardımcı olduğu şüphesiyle soruşturulduğu belirtiliyor. 

Soruşturma kapsamında Deutsche Bank'ın müşterilerinin "vergi cennetlerinde" şirketler kurmasına yardımcı olunup olunmadığı inceleniyor.

Haberin duyulmasından sonra, bankanın hisseleri yaklaşık yüzde 4 düşerek, 8,27 eurodan işlem görüyor.

Panama Papers

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), 2016'da Panama'da kayıtlı bir hukuk firmasının 40 yılı aşkın süredir tuttuğu kayıt ve belgelere ulaşarak basın kuruluşlarıyla paylaşmıştı.

Bugüne kadar en büyük belge sızıntısı kabul edilen olaya "Panama Papers" adı verildi.

Belgelerde, aralarında devlet başkanları ve politikacıların da bulunduğu çok sayıda kişinin, offshore şirketler üzerinden vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi yasa dışı eylemlerde bulunduğu iddia ediliyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap