23 °C

Dış borsalar düşüşte

Küresel piyasalar, Yunanistan'da gerçekleşen referandum sonrası belirsizliğin artmasıyla sert düşüşler yaşıyor.

Dış borsalar düşüşte

Küresel piyasalarda, Yunanistan'daki referandum sonrasında belirsizliğin artarak devam etmesi nedeniyle Avrupa'dan gelecek haber ve açıklamalar tekrar odak noktasına yerleşti. 

Asya tarafında Çin hariç düşüşler görülürken dolar endeksinde yükseliş sürüyor.

Asya borsaları ve euro, Yunanistan'da kemer sıkma politikalarına yönelik gerçekleştirilen referandumdan hayır oyunun çıkması ve ülkenin euro bölgesindeki geleceğinin tehlikeye girerek bölgede tam ölçekli bir kriz oluşabileceği ihtimalini ortaya çıkarmasının ardından geriledi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.5 gerilerken, Japon Nikkei endeksi ise yüzde 1.4 düştü.

Shanghai ve Shenzhen'deki en büyük firmaların listelendiği CSI300 endeksi erken seanslarda yüzde 4.2'lik sıçrama gerçekleştirirken, Shanghai bileşik endeksi yüzde 5 tırmanış kaydetti. 

Asya borsalarından sonra Avrupa borsaları, Yunanistan'daki referandumdan "hayır" kararı çıkmasının ardından haftaya sert satışlarla başladı. 

Açılışta gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 1 azalışla 379,46 puan, Londra'da FTSE-100 endeksi yüzde 1,2 değer kaybederek 6.508,76 puan oldu. 

Frankfurt'ta DAX endeksi yüzde 1,9 kayıpla 10.847,75 puana, İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 2,6 azalarak 21.917,37 puana, Paris'te CAC 40 endeksi yüzde 2,1 düşerek 4.707,39 puana, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 2,3 değer kaybederek 10.528,67 puana geriledi. 

Yunanistan 'hayır' dedi

Yunanistan'da dün gerçekleştirilen referandum sonuçlarına göre, halk yüzde 61,3 ile  kreditörlerin kemer sıkma önerisine "hayır" dedi. Yunan seçmeni kreditörlerin isteği için "Hayır onaylamıyorum" kutusunu işaretlerken,  Başbakan Aleksis Çipras, "Yunan halkı bugünkü kararıyla 'Avrupa'nın içinde mi, yoksa dışında mı' sorusuna değil, 'Nasıl bir Avrupa istiyoruz' sorusuna cevap verdi" dedi. Çipras, referandum sonucunun, demokrasiye şantaj yapılamayacağını ve demokrasinin çıkmazdan kurtulmak için egemen bir değer olduğunu kanıtladığını ifade ederken, bu sabah Dışişleri Bakanı Yanis Varufakis'in bundan sonra kreditörlerle yapılacak görüşmelerde Başbakanın elini rahatlatmak için istifa ettiğini açıklaması dikkati çekti. 

Referandum sonucunun ardından Yunanistan ve AB'ye ilişkin belirsizlikler artarken, kreditörlerin şartlarının reddedilmesinin ardından AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avro Bölgesi liderlerinden Yunanistan'ın durumunu görüşmek üzere 7 Temmuz akşamı Brüksel'de toplanmalarını istedi.  

Analistler, bundan sonraki süreçte AB liderlerinin ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) açıklamaları ve atacağı adımların takip edileceğini belirterek, AB'ye ve avroya ilişkin belirsizliklerin de daha fazla tartışılacağını kaydediyor.

Analistler, ABD'de cuma günü resmi tatil olması nedeniyle verilen üç günlük aradan sonra bugün imalat dışı sektörlere ilişkin satın alma yöneticileri endekslerinin takip edileceğini aktarıyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap