16 °C

Dış borsalar karışık

Bu akşam açıklanacak Fed toplantı tutanaklarını bekleyen küresel piyasalar karışık bir görüntü sergiliyor. ABD'de düşüşler yaşanırken Avrupa ve Asya artıda.

Dış borsalar karışık

Küresel piyasalar, bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası'nın (Fed) mart ayı toplantı tutanaklarına odaklandı. 

ABD tarafında dün açıklanan JOLTS açık iş sayısı 5,13 milyonla Ocak 2001'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Rakamlar, ABD istihdam piyasasında iyileşmenin sürdüğüne işaret ederken, New York borsasında endeksler bugün açıklanacak Fed'in mart ayı toplantı tutanakları öncesinde günü sınırlı düşüşle tamamladı. Dow Jones Endeksi yüzde 0,04 ve Standar&Poor's 500 Endeksi de yüzde 0,21 değer kaybederken, Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 0,14 geriledi. 

Analistler, Fed'in mart ayı toplantısında faiz artırıma ilişkin yönlendirmede kullanılan "sabırlı" ifadesinin kaldırıldığını anımsatarak, bugün açıklanacak tutanaklarda faiz artırımının zamanlamasına yönelik ipuçlarının aranacağını kaydediyor. 

Avrupa piyasalarında dün bölgede açıklanan mart ayı bileşik ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) takip edildi. Söz konusu veriler, Avro Bölgesi'nde beklentilerin hafif altında kalırken, bölgenin önemli ekonomilerinden Almanya ve İngiltere'de ise beklentinin üzerinde geldi. Gelişmelerin etkisiyle Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,30, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,88 ve Fransa'da CAC 40 endeksi de yüzde 1,52 yükselişle sonlandı. Avro/dolar paritesi ise dün 1,08 sınırına kadar gerilemesinin ardından şu dakikalarda yüzde 0,4 değer kazancıyla 1,0853 seviyelerinden işlem görüyor. 

Asya tarafında, Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) faizlerde ve genişlemeci para politikasında değişikliğe gitmediğini bildirmesinin ardından Nikkei endeksi şu dakikalarda yüzde 0,74 yükselirken, ülkede şubat dış ticaret açığının yüzde 75 daralmasıyla dolar/yen paritesinde yüzde 0,4'lük değer kaybı yaşandı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap