25 °C

Dış borsalar negatif

Küresel piyasalar tahvil piyasasında devam eden oynaklıkla negatif bir seyir izliyor.

Dış borsalar negatif

ABD'de dün açıklanan açık iş sayısı ve toptan eşya stokları verisinin beklentileri aşmasına karşın pay piyasalarında yatay bir seyir izlenirken, 10 yıl vadeli tahvil faizleri son 8 ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 2,46'ya kadar çıktı. 

Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,01, Nasdaq endeksi yüzde 0,15 değer kaybetti, S&P 500 endeksi ise yüzde 0,04 yükseldi. Analistler, bugün açıklanacak hazine bütçesinin takip edileceğini belirterek, piyasa faizlerindeki yükseliş eğilimi ve artan oynaklığın pay piyasalarında tedirginlik yaratmaya devam edebileceğini kaydediyor. 

Avrupa tarafında Yunanistan'a ilişkin belirsizlikler devam ederken, açıklanan 1. çeyrek GSYH'nın beklentiler doğrultusunda yüzde 0,4 artmasının ardından uzun vadeli tahvil faizlerinde yükselişin sürmesi dikkati çekti. Almanya'da 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 0,97'ye kadar yükseldi. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,58, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,15 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,15 değer kaybetti. Analistler, bugün İngiltere'de açıklanacak sanayi üretimi verisi ve Yunanistan konusunda yetkililerin söylemlerinin takip edileceğini ifade ediyor. 

Asya borsaları üç ayın en düşük seviyelerinden yeniden hafif bir sıçramaya geçmesine rağmen, ABD'de faizlerin artırılacağı öngörüsü ve Yunanistan ile uluslararası kreditörler arasındaki görüşmelerde bir ilerleme kaydedilememesi güvenin sarsılmasına neden oluyor.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi .MIAPJ0000PUS üç ayın en düşük seviyesini gördükten sonra tekrar yüzde 0.3 yükselirken, Nisan ayında gördüğü yedi yılın zirvesinden yüzde 9 aşağıda seyretmeye devam ediyor.

Bugün Çin Merkez Bankası'nın 2015 büyüme beklentisini yüzde 7,1'den yüzde 7'ye düşürmesi ve Japonya'da makine siparişleri verisinin beklentilerden kötü gelmesine karşın kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,19, Çin'de Şanghay Bileşik endeksi yüzde 0,22 değer kazandı.