24 °C

Dış borsalar normale dönüyor

Haftaya panik satışlarıyla başlayan küresel piyasalarda tepki alımlarının geldiği ve daha sakin bir seyir izlendiği gözleniyor.

Dış borsalar normale dönüyor

Küresel piyasaların, emtia fiyatlarındaki sert düşüşün yol açtığı panik havasının dağılmasının ardından gelen tepki alımlarıyla sakin bir seyir izlediği görülüyor. Bugün ABD'de açıklanacak özel sektör istihdam verisinin takip edileceği belirtiliyor. 

ABD'de dün açıklanan tüketici güven endeksinin beklentilerin oldukça üzerinde gelmesinin ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,30, S&P 500 endeksi yüzde 0,12 değer kazandı, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,59 geriledi. 

Analistler, cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde bugün ADP özel sektör istihdam verisinin ve ABD Merkez Bankası Başkanı (Fed) Janet Yellen'ın yapması beklenen konuşmanın takip edileceğini belirterek, dolar endeksinin düşüş eğilimini sürdürmesine karşın 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 95.80 seviyesinin üzerinde tutunmasına dikkati çekiyor.  

Avrupa tarafında, dün Almanya'da açıklanan TÜFE'nin aylık yüzde 0,2 gerileyerek beklentilerin altında kalmasının ardından Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,35, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,83 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,31 düştü. Analistler, bugün İngiltere'de 2. çeyrek GSYH ile Avro Bölgesi'nde işsizlik ve enflasyon verilerinin takip edileceğini ifade ediyor. 

Asya tarafında dünkü sert düşüşlerin ardından bugün alıcılı bir seyir izleniyor. Japonya'da açıklanan makroekonomik verilerin beklentileri karşılamamasına rağmen şu dakikalarda Nikkei 225 endeksi yüzde 2,93, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,03 ve dün merkez bankasının beklentilerin üzerinde faiz indirimine gittiği Hindistan'da Sensex endeksi yüzde 0,74 değer kazandı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap