Dış borsalarda karışık bir görünüm var

Küresel piyasalar, veri ve haber trafiği açısından yoğun haftada karışık bir seyir izliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD de dün açıklanan inşaat harcamaları verisi şubatta yüzde 0,8 artışla Nisan 2006'dan bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, imalat sanayisine ilişkin veriler mart ayında beklentiler düzeyinde gerçekleşti. Verilerin ardından dolar endeksi ve pay piyasaları yatay bir seyir izlerken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise yüzde 2,41 seviyelerinden yüzde 2,32 ye gerileyerek 27 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesine indi. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,06, S&P 500 endeksi yüzde 0,16 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,29 değer kaybetti.

Avrupa tarafında, Fransa'da seçim, İngiltere de Brexit süreci gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Asya borsaları ise, ABD ve Çinli liderlerin bu hafta yapacağı ve gergin geçmesi olası görüşme öncesinde yatırımcıların temkinli davranmalarına paralel olarak geriledi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile Perşembe ve Cuma günü görüşecek.

Trump hafta sonunda Çin'in ABD'nin Kuzey Kore politikasıyla işbirliği yapmasını sağlamak için ticaret silahını kullanmaktan çekinmeyeceğini, görüşmenin ise "çok zor geçeceğini" ifade etmişti. Görüşmede Çin'in Güney Çin Denizi'nde nüfuzunu artırma politikası da gündeme gelebilir.

Uzmanlar Trump ile Xi arasındaki görüşmenin Asya piyasalarına etki etmesinin beklendiğini ve görüşme öncesinde yatırımcıların yeni pozisyon almaktan kaçınabileceğini ifade ediyorlar.

Dünyanın tüm büyük ekonomilerinden dün gelen imalat sanayi verileri güçlü büyümeye işaret ediyor olsa da, yatırımcılar siyasi belirsizlik gerekçesiyle hisse senedi piyasalarından çıkarak güvenli liman varlıklara yöneldi. Dolar ise değer kaybetti.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi bugün yüzde 0.1 ekside bulunuyor. Çin, Hong Kong, Tayvan ve Hindistan piyasaları ise tatil dolayısıyla kapalı.