9 °C

Doğan Holding, hisse geri alımı yapacak

Doğan Holding, manipülatif haberlerin etkisini azaltmak için pay geri alımı yapacağını açıkladı.

Doğan Holding, hisse geri alımı yapacak

Doğan Holding, medyada şirketi hedef gösteren manipülatif haberlerin borsadaki yatırımcılar üzerinde kısa vadede yaratabileceği olumsuz etkileri gidermek için pay geri alımı yapacağını ve bu işlem için azami 5.2 milyon liralık fon ayrılacağını duyurdu.

Bugün medyada Doğan Holding'in Ankara Temsilcisi Barbaros Muratoğlu "FETÖ" soruşturması kapsamında gözaltına alındığı yönünde haberler yayınlandı.

Doğan Grubu, soruşturmanın niteliği hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıklarını ve söz konusu yasadışı yapı ile hiçbir ilişkisinin bulunmadığını belirtti.

Söz konusu gelişmelerin ardından grup hisseleri sert gerileyen Doğan Holding, şirket paylarının geri alımını gerçekleştirmek üzere şirket yönetimini yetkilendirdiğini duyurdu.

Holding KAP'a yaptığı açıklamada, geri alım için ayrılan azami fon tutarının 5.2 milyon lira olmasına, geri alınacak azami pay sayısının da bu tutarı geçmeyecek şekilde belirlenmesine karar verildiği belirtildi.

Holding'den yapılan açıklamada ayrıca, şirketin yatırımcılarına zarar veren eylemlerle ilgili her türlü yasal hakkın da saklı olduğu ifade edildi.

Doğan Holding hisseleri saat 16:42'de yüzde 7.14 kayıpla 0.65 liradan, Hürriyet Gazetecilik yüzde 7.35 düşüşle 0.63 liradan, Doğan Burda hisseleri de yüzde 8.13 kayıpla 2.26 liradan işlem görüyor. BIST-100 endeksi ise yüzde 1.88 ekside.

Doğan Grubu’ndan açıklama

Doğan Grubu’na operasyon yapıldığı şeklinde çıkan haberler üzerine Doğan Grubu ayrıca bir açıklama yayınladı. Kurumsal İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ahter Kutadgu imzasıyla Doğan Grubu adına yapılan açıklama şöyle:

"28 yıldır Grubumuz bünyesinde çeşitli görevlerde bulunan ve çalışkanlığı ile takdirimizi kazanarak son 2 yıldır da Doğan Holding Ankara Temsilcisi olarak görev yapan arkadaşımız Barbaros Muratoğlu hakkında bir soruşturmanın başlatıldığını öğrendik. Soruşturmanın niteliği ve detayları hakkında şu anda yeterli bilgiye sahip değiliz. Süreci yakından takip etmekteyiz.

Bu soruşturmayı fırsat bilen bazı medya organlarının Doğan Grubu’na operasyon yapıldığı şeklinde yalan haberler yaptığını görmekteyiz. Geçmişte, başta haksız vergi cezaları olmak üzere FETÖ’nün kumpaslarına maruz kaldığı için ağır bedeller ödemiş ve bu örgüt unsurlarının bazı önemli davalardaki hukuk dışı uygulamalarına karşı çıkarak, yayınlarıyla bunları deşifre etmiş olan Grubumuzun söz konusu yasa dışı yapı ile hiçbir ilişkisinin olamayacağı açıktır. Bu gerçeğe rağmen Ankara Temsilcimiz Barbaros Muratoğlu ile ilgili yapılan yayınlar Grubumuz aleyhine bir karalama ve çarpıtma çabasına dönüştürülmek istenmektedir.

58 yıldır iş hayatında ve 40 yıldır da medya sektöründe var olan köklü Doğan Grubu, her türlü teröre ve terör örgütlerine karşı devletimizin ve milletimizin yanındadır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile 'at izinin it izine' karıştırılmaya çalışıldığı bir ortamda yüce yargımızın suçlular ile suçsuzları birbirinden ayıracak deneyim ve basirete sahip olduğuna inanıyoruz.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarım."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.