9 °C

Dolar 2,53'ü geçerek bir rekor daha kırdı

Dolar kuru 2,53 seviyesinin üzerini gördü ve yeni rekor kırdı.

Dolar 2,53'ü geçerek bir rekor daha kırdı

Dolar kuru, küresel piyasalarda doların 11 yılın zirvesine yakın seyretmesi ve ekonomi yönetimine dair endişelerle 2,5381'e kadar yükselerek yeni rekor kırdı.

Dolar/TL güne 2,52 ile 2.5275 seviyesindeki tarihi zirvesine yakın başladı. 

Enflasyon verisinin ardından 2,5082'ye gerileyen dolar öğle saatlerinde yönünü yukarı çevirdi ve 2,53 seviyesini geçerek yeni bir zirve daha yaptı.

2,5381'e kadar yükselen kurda bu seviyedeki işlemler devam ediyor.

Dolar yurtdışında da değerleniyor

Piyasaların yakından takip ettiği enflasyon Şubat'ta yüzde 0,71'le beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşti.  Bankacılar Merkez Bankası'nın faiz adımlarını meşrulaştıran tek etken olan enflasyondaki düşüşün Mart ve sonraki aylarda devam edeceğini öngörüyorlar. Merkez Bankası da enflasyondaki düşüş için benzer söylemlerini dile getiriyor. 

Ancak ekonomistler, petrol fiyatlarında düşüşün durması ve TL'deki değer kaybı ile enflasyondaki düşüşün TCMB'nin öngördüğü hızda olmayabileceğini belirtiyorlar.

Bankacılar bugün küresel piyasalarda doların seyrinin yakından izleneceğini söylediler. Öte yandan piyasalarda dolar/TL'nin yükselişindeki en büyük etkenlerden biri olan doların küresel değer kazancı da yakından izleniyor. Yatırımcıların Fed'in yakın vadede faiz artırma olasılığına göre pozisyon almaya başladığını gösteren dolardaki değer küresel kazancı süreci dolar 11 yılın zirve seviyelerinden hafif oranda geri çekilse de devam ediyor.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.