8 °C

Dolar 2,95'ten döndü

Gün içerisinde 2.9513'e kadar yükselen dolar, kapanış saatlerinde 2.9460 seviyesinde bulunuyor.

Dolar 2,95'ten döndü

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in açıklamalarının bu yıl faiz artırımı yapılabileceği beklentilerini artırmasıyla dolarda global değerlenmeye paralel dolar/TL haftaya yükselişle başlarken, piyasaları yarınki PPK toplantısını bekliyor. 

Cuma günü piyasaların kapanış saatlerinde 2.9353/2.9360 olan ve bu sabah 2.9425/2.9446 seviyesinde güne başlayan dolar/TL, 2.9513'e kadar yükseldikten sonra piyasaların kapanış saatleri itibariyle 2.9455/2.9460 seviyesinden işlem görüyor. 

Bu sabah 3.1305/3.1324 seviyesinde olan sepet bazında TL  aynı saatte 3.1393/3.1405; 3.3167/3.3202 seviyesindeki euro/TL ise 3.3327/3.3340 seviyesinde bulunuyor. 

TCMB'nin yarınki toplantıda yüzde 8.75 olan koridorun üst bandında 25 baz puanlık indirim yapması öngörülüyor. 

Haftanın kalanında ise ana gündem maddesi Cuma günü Fed Başkanı Janet Yellen'ın Jackson Hole toplantısında yapacağı konuşma olacak. Geçen haftadan bu yana Fed yetkililerinin yaptığı açıklamaların ardından Yellen'ın faiz politikasına ilişkin vereceği sinyaller izlenecek.  

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer Pazar günü yaptığı konuşmada ABD ekonomisinin güçlü olduğuna işaret eden değerlendirmelerde bulunarak istihdam piyasasının tam gücüne yaklaştığını ve iyileşmeye devam ettiğini belirtti. "Hedeflerimize yakınız" diyen Fischer konuşmasında ABD'de bir sonraki faiz artırımının ne zaman yapılabileceğini ele almadı. 

Fischer'in açıklamaları geçen hafta ABD'de bir sonraki faiz artırımının Eylül ayında yapılabileceğini ifade eden New York Fed Başkanı William Dudley'nin görüşlerini destekler nitelikte görüldü. Fed faiz vadeli işlemleri yatırımcıların Aralık ayında faiz artırımı için yarı yarıya olasılık gördüklerini gösteriyor. 

Dolardaki değerlenmenin yanı sıra haftanın ilk işlem gününde piyasalarda Fitch'in Cuma akşamı Türkiye'nin kredi notu görünümünü negatife çekmesi ve yurtiçinde hafta sonunda gerçekleşen olayların artırdığı güvenlik endişelerinin de baskısı hissedildi. 

Faiz

Tahvil bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta yüzde 9.95, valörde son işlemde yüzde 9.85 seviyesindeydi. 

Bugün ise spot kapanışta yüzde 9.91, valörde son işlemde yüzde 9.87 seviyesindeydi.  

Gösterge beş yıllık tahvil olan 17 Şubat 2021 itfalı tahvilde ortalama bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta yüzde 9.60, valörde son işlemde 9.54 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta yüzde 9.64 seviyesindeydi.  

İki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ise bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta yüzde 9.00 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta yüzde 9.17 seviyesindeydi.  

Güvenlik endişeşeri artıyor

Gaziantep'te haftasonu gerçekleştirilen ve 54 kişinin öldüğü bombalı intihar saldırısının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin sınırlarının İslam Devleti (İD) örgütünden temizlenmesi gerektiğini söyledi. 

Türkiye'nin bu yıl karşı karşıya kaldığı en büyük çaplı intihar saldırısı Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde yapılan bir sokak düğününe düzenlendi. Geçen hafta da Van, Elazığ ve Bitlis'te can kayıplarının yaşandığı patlamalar meydana gelmişti.  

Türkiye bir yandan Fethullah Gülen cemaati tarafından yapıldığı belirtilen darbe girişiminin ardından bu kesimle irtibat halinde olan asker, polis ve memurları görevden alma ve değişiklik süreci yaşarken, güneydoğuda arka arkaya yaşanan bombalı saldırılar karşısında hükümet alarm durumunu bir üst seviyeye çıkardı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap