7 °C

Dolar 3.54 seviyesinde

Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki olumsuz havaya paralel kur 3.54'ün üzerinde güne başladı.

Dolar 3.54 seviyesinde

ABD Merkez Bankası tarafından gelen açıklamaların dolarda küresel değerlenmeye neden olması, petrol fiyatlarındaki düşüş ve Güney Afrika'da merkez bankası ile ilgili gelişmelerin gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik risk iştahını azaltmasıyla dolar/TL'de 3.54'ün üzerindeki hareket sürüyor.

Dün akşam saatlerinde 3.5425/3.5429 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 3.5440/3.5460 seviyesinde bulunuyor.

Dün aynı saatte 3.7432/3.7444 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.7441/3.7464, 3.9442/3.9457 seviyesindeki euro/TL ise 3.9441/3.9471 seviyesindeydi.

Asyalı yatırımcılar petrol fiyatlarının tekrar güç kaybederek yedi ayın en düşük seviyelerine gerilemesiyle birlikte hisse senedi piyasalarında satışa geçti.

Enerji fiyatlarındaki gerileme küresel piyasalarda devlet tahvil fiyatlarının yükselip getirilerin düşmesine neden olurken, enflasyonun daha uzun süre düşük kalacağını düşünen yatırımcıların alımları sonucu verim eğrisi düzleşti. Güvenli liman kabul edilen menkul kıymetlere para girişleri doları destekledi.

Petrol, OPEC ve OPEC dışı ülkelerin üretim kısıntısı anlaşmasına riayet ettiğini gösteren verilere rağmen dün gerilediği Kasım ayından bu yana en düşük seviyelerden işlem görüyor.

Brent petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı LCOc1 dün yüzde 2'ye yakın düştükten sonra bugün de yüzde 0.2 düşüşle 45.91 dolarda bulunuyor.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, bu sabahki notunda petrol fiyatındaki sert düşüş, ABD'nin Rusya'ya olan yaptırımları genişletmesi ve Güney Afrika'da merkez bankasına ilişkin haber akışının genel olarak gelişmekte olan ülkeler grubunda satışlara neden olduğunu söyleyerek, "Dünkü değer kayıplarında ruble, Meksika pesosu gibi petrole korele para birimlerini TL, en çok karşılaştırıldığı real ve rand ile beraber takip etti. TL açısından 3.54 üzerinin riskli olduğunu görüyoruz. Bu bölgede fiyatın kalmaya devam etmesi durumunda 3.58 seviyesi hedefte olabilir. TL'de stabilizasyon için fiyatın 3.54–3.51 bandına yerleşmesi gerek" dedi.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Güney Afrika'ya, merkez bankasının "kritik" bağımsızlığına müdahale etmesi durumunda kredi notunu yatırım yapılabilir düzeyin altına indirebileceği uyarısında bulundu.

Güney Afrika Merkez Bankası konusunda yaşanan gerginlik bu hafta ülkenin anayasal olarak rüşvetle mücadele eden kurumunun, bankaya kur ve fiyat istikrarından daha çok ekonomik büyümeye yoğunlaşması çağrısını yapmasının ardından arttı.

Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, saat 17:00'de ABD ikinci el konut satışları açıklanacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.