22 °C

Dolar 3.66 civarında

ABD verilerinin beklenenden iyi gelmesi sonrası 3.70'in üzerine çıkan dolar/TL bu sabah 3.66 seviyesinden güne başladı.

Dolar 3.66 civarında

ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) faiz artış beklentilerini kuvvetlendiren güçlü ABD verilerinin ardından dün 3.70'in üzerini test eden dolar/TL bu seviyelerde kalıcı olmayarak bu sabah 3.66 seviyesinden güne başladı. 

Dolarda küresel bazda yaşanan kar satışları ve gelişmekte olan para birimlerine yönelik hafta başından beri kuvvetli seyreden risk iştahı ile dolar/TL yeniden yönünü aşağı çevirdi.

ABD'de beklentilerin üzerinde perakende satış ve enflasyon verileri, faizlerin Fed tarafından daha erken bir sürede artırılabileceği beklentilerini yükseltirken, dolar endeksini de 101.76 ile 12 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyeye gönderdi. Endeks bu sabah Asya işlemlerinde ise 100.92 seviyesine geriledi.

Dün oldukça dalgalı bir seyir izleyerek önce 3.6381'e gerileyen ardından güçlü ABD verileriyle 3.7020'i test eden dolar/TL günü saat 18.00 civarında 3.68'li seviyelerde tamamladı. Dolar/TL sabah saatlerinde de düşüşünü sürdürerek 3.6635 seviyesinde işlem gördü. Dolar saat 10.30 itibariyle 3.6720 civarında...

Euro/TL ise aynı saatlerde 3.90 sınırında seyrediyor.

Yurt içinde önemli bir veri yok

ABD'de ocak ayı perakende satışlar yüzde 0.1 beklentilerinin üzerinde yüzde 0.4 artarken, Ocakta TÜFE yüzde 0.3 artış beklentilerinin oldukça üzerinde yüzde 0.6 arttı. Çekirdek TÜFE de yüzde 0.2 beklentilerinin üzerinde yüzde 0.3 artış gösterdi.

CME FedWatch'a göre, veri sonrası işlemcilerinin Fed'in bu yıl üç kez faiz artışına gideceğine yönelik beklenti yüzde 41'ten yüzde 43'e yükseldi. Öte yandan Fed'in Mart ayında bir faiz artışına gidebileceğine yönelik beklentiler de veri sonrası yüzde 18'den yüzde 27'ye yükseldi.

İç piyasada takip edilecek önemli bir veri bulunmazken, dış piyasalarda haftalık işsizlik maaşı başvuruları izlenecek.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.