9 °C

Dolar, 5 haftanın en düşüğünü gördü

ABD enflasyon verisi ile dolar/TL 2.11'in altına gerileyerek 5 haftanın en düşüğünü gördü

Dolar, 5 haftanın en düşüğünü gördü

İSTANBUL - ABD'de haziran ayı enflasyonunun geçen ayki sert yükselişinin ardından bu ay tahminlere paralel gelmesi sonrası gelişmekte olan ülke piyasalarındaki iyimser seyire paralel dolar/TL de beş haftanın en düşük seviyesi olan 2.11'in altına geriledi.

ABD'de tüketici fiyatları endeksi Haziran'da yüzde 0.3 ile beklentilerin düzeyinde artarken, enerji ile gıda fiyatlarındaki değişimleri içermeyen çekirdek endeks yüzde 0.1 ile beklentilerin altında yükseldi.

Bir bankanın döviz masası müdürü, "Geçen ay beklentilerin oldukça üzerinde bir enflasyon verisi vardı. Bu ay çekirdek verilerin beklentilerin altında kalması enflasyonda korkulan düzeyde bir yükselişin olmadığı hissi yarattı piyasalarda ve bu tahmin de gelişmekte olan ülke piyasalarını olumlu etkiledi" dedi.

ABD'de yıllık enflasyon Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 2.1'e sert yükselmişti. Haziran'da da enflasyon yıllık bazda aynı düzeyde kaldı.

Başka bir bankanın döviz müdürü ise "Çekirdek enflasyondaki düşüş faiz artışlarının zamanlamasının ötelenebilme ihtimalini artırabilir beklentisi piyasalara olumlu yansıdı" dedi.

Dolar/TL geçen hafta jeopolitik endişelerle en son 25 Haziran'da gördüğü 2.1430'a kadar yükselmiş ardından olumsuz haber akışının devam etmemesi nedeniyle piyasalarda toparlanma görülmüştü. Dün akşam 2.1195 seviyesinde olan dolar/TL bugün güne 2.1176/2.1180 seviyesinden başladı. Kur gün içinde en düşük 2.1085 seviyesinden işlem gördü.

Perşembe ve Cuma günü Malezya'ya ait yolcu uçağının geçen hafta Ukrayna'da düşürülmesi sonrası Rusya ve Ukrayna'ya yönelik tedirginliğin tekrar ön plana çıkması ve İsrail'in Gazze'ye kara harekatı başlatması ardından artan jeopolitik riskler piyasada sert dalgalanmaya neden olmuştu.

Temmuz ihaleleri tamamlandı

Öte yandan Hazine bugün gerçekleştirdiği 13 ay vadeli kuponsuz tahvilin yeniden ihracı ile Temmuz ayı iç borçlanma programını da tamamlamış oldu. Temmuz ayında toplam 14.8 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 8.2 milyar TL'si piyasadan toplam 11.5 milyar TL'lik iç borçlanma planlayan Hazine bugünkü ile birlikte toplam altı ihale ile yaklaşık 8.1 milyar TL'si piyasadan 11.41 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi.

Dün 20 Mart 2024 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi spot kapanışta ortalama yüzde 8.89, valörde yüzde 8.90 seviyesindeydi. Bugün spot kapanış yüzde 8.92 seviyesinden gerçekleşirken valörlüde TSİ 1628 itibarıyla son işlem yüzde 8.88 oldu.

Öte yandan 13 Temmuz 2016 itfalı tahvilin iki yıllık yeni gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalamada yüzde 8.22 valörlüde yüzde 8.24 bileşik seviyesindeydi. Bugün spot kapanış yüzde 8.23 seviyesindeyken valörlüde aynı saat itibarıyla son işlem yüzde 8.21 seviyesindeydi.

Bankacılar bu hafta en önemli iç gündem maddesi olarak Perşembe günü açıklanacak olan yılın üçüncü enflasyon raporunu takip edecek. Bunun dışında Cuma günü açıklanacak ve Irak'a olan ihracatta gerçekleşen sert düşüşü teyit edecek Haziran ayı dış ticaret verileri de yakından izlenecek.

           

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.