Dolar güne 3.76'dan başladı

Dolarda yaşanan küresel değer kaybı sonrasında TL kuru 3.76 seviyelerinde güne başladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dolar/TL, ABD Başkanı Donald Trump'ın Cuma günkü açıklamaları ardından dolarda küresel değer kaybı ile yönünü aşağı çevirdi.

Dün akşam saatlerinde 3.7665/3.7685 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 3.7554/3.7610 seviyesinde işlem görüyor.

Dün akşam 3.9029/3.9044 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.9024/3.9073, 4.0394/4.0435 seviyesindeki euro/TL ise 3.0437/4.0492 seviyesinde.

Trump ne yapıyor?

Dolar dünkü kayıplarının ardından Asya piyasalarında değer kaybına karşı koymaya çalışıyor.

Yatırımcılar ABD Başkanı Donald Trump'ın ticaret politikalarında korumacı bir tavır ortaya koymasının ardından Trump yönetiminin daha zayıf dolar ile ABD ekonomisi için rekabet avantajı yaratmaya çalışacağından şüpheleniyorlar.

Trump ayrıca dün de vergilerde "büyük" indirimler yapmaya ve piyasa düzenlemelerini gevşetmeye söz verdi. Trump ayrıca ABD'yi ticaret anlaşması Trans-Pasifik Ortaklığı'ndan (TPP) resmen çekme kararı aldı ve sınır ötesinden satın alınan ürünlerden "yüksek" vergi alınmasından bahsetti. Uzmanlar yatırımcıların vergi indirimlerine ise olumlu tepki vermediğine dikkat çekiyorlar.

Doların altı önemli para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks 99.899'a kadar gerileyerek 8 Aralık'tan bu yana en düşük seviyeyi gördükten sonra düne kıyasla yüzde 0.1 düşüş ile 100.060'ta bulunuyor.

Merkez Bankası faiz kararı bekleniyor

Piyasalar bugün Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına odaklandı. Beklentiler genel olarak TCMB'nin bir faiz artırımı yapacağı yönünde.

Ancak bankacılar TCMB'nin bugünkü toplantıda pas geçmesi veya faiz artırım oranının piyasada yeterli görülmemesi halinde dolar/TL'de hızlı bir yükseliş görülebileceği belirtiliyor.

TCMB'nin "örtülü faiz" adımları olarak anılan geçen haftaki likidite sıkılaştırması ardından gözler bugün PPK toplantısına çevrildi. Alınan kararlar saat 14:00'te açıklanacak.

Reuters'ın 18 ekonomistin katılımı ile yaptığı ankete göre TCMB'nin son dönemde uyguladığı örtülü faiz artışları olarak da adlandırılan likidite adımları ardından 24 Ocak'taki Para Piyasası Kurulu (PPK) toplantısında doğrudan politika faizi, koridorun üst bandı ve geç likidite penceresi faizlerini artırması bekleniyor, artırım miktarına ilişkin beklentiler çeşitlilik gösteriyor.

TCMB'den sonra Fitch var

TCMB kararı sonrası ise piyasada gözler Cuma günü açıklanması beklenen Fitch değerlendirmesinde olacak.

Önceki hafta Perşembe gününden beri likidite adımları uygulayan TCMB, yüzde 8 seviyesinden fonlamasını sıfıra indirip, yüzde 8.5 faizle BIST repo pazarından fonlamasını da kısarken, bankaları yüzde 10 faiz ile fonlama yaptığı geç likidite penceresine yönlendiriyor.

Analistler TCMB'nin uyguladığı geç likidite gibi bazı fonlama mekanizmalarının günlük faaliyetlere para politikası aracı olarak konu edilmesinin orta-uzun vadede reel sektörün ve bankaların nakit akış sistemi ve TCMB'nin kredibilitesi açısından sürdürülebilir olmadığına dikkat çekiyor.

Bu noktada TL'de sorunların hâlâ devam ettiğini belirten bankacılar, TL'nin faizinin risklere göre düşük kaldığını ve kalıcı adımlarla PPK'da yükseltilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Kuru son dönemde baskılayan lokal unsurlar arasında TCMB'nin siyasi endişelerle TL'nin sert değer kayıplarına karşın faiz adımlarını yeterince kullanmaktan çekinebileceği endişesi, faiz adımlarının kullanılması halinde siyasilerle yaşanabilecek gerilim ihtimali, Türkiye'ye tek yatırım yapılabilir notu veren Fitch'in 27 Ocak'taki değerlendirme tarihinin yaklaşması ile siyasi ve jeopolitik gelişmeler öne çıkıyor.

Etiketler