12 °C

Dolar kritik güne yükselerek başladı

Dalgalı bir seyir izlese de geçtiğimiz cuma gününden bu yana yukarı yönlü trendini koruyan dolar kuru, bugün yılın kritik günlerinden birini yaşayacak.

Dolar kritik güne yükselerek başladı

Yaklaşık olarak 10 sene sonra Fed’in faiz artırımına gitme ihtimali bu akşam cevap bulacakken, analistler dolarda yaşanabilecek yükselişlerle kritik 3 TL seviyesinin üzerine çıkılabileceğini belirtiyor. 

Bu gelişmeler ışığında dün petrol fiyatlarındaki sert düşüşün yavaşlamasıyla gelişmekte ülke para birimlerine paralel gerileyen dolar/TL, günü 2.96 civarında tamamladı. Kur bu sabah 2.9645/2.9671 seviyesinde işlem görüyor. 

Dün akşam 3.10 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.1038/3.1069, 3.24 civarında olan euro/TL ise aynı saatte 3.2432/3.2466 seviyesinde işlem görüyor.

Brent petrolün varil fiyatı 11 yılın en düşük düzeylerinden yönünü sınırlı da olsa yukarı çevirerek 38 doların üzerindeki seyrini bu sabah itibarıyla da sürdürüyor.

Bankacılar hem TL'de hem de genel olarak global piyasalarda görülen sert hareketlerin, yeni yılın yaklaşması nedeniyle yeni pozisyon alma isteksizliği ile hacimlerin normal günlere göre büyük ölçüde azalmasından kaynaklandığına da dikkat çekiyorlar.

Dış şoklara karşı kırılgan yapısıyla TL varlıklar zayıf seyrini sürdürürken, güvenlik endişeleri ve jeopolitik riskler de dolardaki yükselişleri destekliyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.