9 °C

Dolar, küresel gelişmelerle yön buluyor

Fed tarafından gelen açıklamalarla dün yükselen dolar/TL'de küresel piyasalara paralel seyrediyor.

Dolar, küresel gelişmelerle yön buluyor

New York Fed Başkanı William Dudley'nin dün para politikasına ilişkin açıklamaları sonrası dolardaki değer kazancıyla yükselen dolar/TL'de küresel piyasalara paralel seyrin sürmesi bekleniyor.

Dün akşam saatlerinde 3.5190/3.5196 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 3.5166/3.5181 seviyesinde bulunuyor.

Sepet bazında TL aynı saatte 3.7208/3.7221, euro/TL ise 3.9244/3.9260 seviyesinde.

Dolar, dün açıklamalarda bulunan Fed'in önde gelen yetkililerinden Dudley'in enflasyon ve maaşlarda toparlanma olması yönünde Fed'in faiz artışlarını destekler nitelikte açıklamaları sonrası yen karşısında üç haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Dudley, para politikasını sıkılaştırmaya şu anda ara verilmesinin ABD ekonomisini tehlikeye atacağını, işsizliğin ve enflasyonun ise "olabilecek iyi seviyelerde" olduğunu söylemişti.

Doların diğer altı büyük para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden dolar endeksi bugün 97.609 seviyesine kadar yükselerek 30 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Yeni haftaya 3.50'nin altında başlayan ancak gelen döviz talebi nedeniyle bu seviyelerde kalamayan dolar/TL dün Güney Afrika'daki politik belirsizliklerin gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik risk iştahını azaltmasıyla yönünü yukarı çevirmiş, Dudley'in açıklamaları sonrası ise 3.52'yi aşmıştı.

Yurtiçinde bugün saat 17:30'da merkezi yönetim borç stoku açıklanacak. Yurtdışında ise açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer bugün Amsterdam'da konuşacak. Akşam saatlerinde ise Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan'ın konuşma yapması bekleniyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.