19 °C

Dolar tarihi zirveden uzaklaşmadı

Dolar/TL güçlü dolar ve iç siyasi gelişmelerle yukarı yönlü seyrini sürdürüyor.

Dolar tarihi zirveden uzaklaşmadı

Dolar/TL, doların küresel bazda güçlü seyri ve referandum başta olmak üzere iç siyasi gelişmelerle yukarı yönlü seyrini sürdürüyor.

Dün öğlen saatlerinde Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarında haftaya Anayasa değişikliğini Meclis'e sunacakları açıklaması ve karar meclisten çıktıktan 60 gün sonra referanduma gidileceği beklentileri ile Türk lirası varlıklarında hareketlilik arttı.

Yaşanan hareketlilik sonrasında tarihi rekorunu 3,5 seviyesinin üzerine çıkaran dolar kuru bu sabah ise hafif düşüşle güne başladı. 3,5060 ile tüm zamanların rekorunu kıran kurda bu sabah ilk işlemler 3,4880 TL'den geçiyor. Dolarla birlikte tarihi zirve seviyesini 3,7414'e çıkaran euro ise bu sabah 3,7260 TL'den satılıyor.

TL varlıklarında oynaklığın artması üzerine bugün Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanma kararı aldı. Saat 17:00’de toplanacak kurul, ekonomideki son durumu değerlendirecek.

ABD tarafında ise dün gelen işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi haziran ayından beri gerçekleşen en yüksek seviyeye ulaşması sonrası dolar varlıkları ilk tepki olarak değer kaybetse de verinin etkisi sınırlı kaldı.

Euro Bölgesi'nde ise Almanya tarafından gelen PMI verisi beklentileri karşılayamadı. Buna rağmen Euro Bölgesi'nden gelen PMI verisi ve işsizlik oranının beklentileri karşılaması Euro varlıklarını olumlu etkiledi.

Piyasalarda bugün TSİ 16:30'da açıklanacak Kasım ayına ilişkin ABD tarım dışı istihdam verilerinin küresel anlamda yön belirleyici olması bekleniyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.