9 °C

Dolar, TCMB raporuyla geriledi

TCMB'nin enflasyon odaklı para politikası vurgusu TL'deki satış baskısını azalttı, hatta tersine çevirdi. Kur bugün 5.45'in üzerini test ettikten sonra 5.31'e geriledi.

Dolar, TCMB raporuyla geriledi

Dolar/TL'de dün başlayan ve bu sabah hızlanan yükseliş eğilimi Merkez Bankası'nın "enflasyona odaklı para politikası" söylemlerinin piyasada yarattığı olumlu algılama ile yerini düşüşe bıraktı.

Dolar/TL, TCMB açıklamaları öncesi üç haftanın zirvesi olan 5.4550'leri test ettikten sonra düşüşe geçti. Bankacılar düşüşte TCMB açıklamalarının belirleyici olduğuna dikkat çekerken kur saat 15:50'de yüzde 1,50 geri çekildi ve 5.3100 seviyesine geldi. Aynı saatte euro/TL yüzde 1'den fazla azalışla 6.0350'den alıcı buldu.

TCMB'nin bugün yayımladığı 2019 yılına ilişkin para ve kur politikası metninde, enflasyon hedefinin hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu yüzde 5'te korunduğu; para politikasının ise enflasyonu bu hedefe kademeli yaklaştıracak şekilde oluşturulacağı belirtildi.

Metinde, önümüzdeki yıl da sekiz Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı gerçekleştirileceği, bankanın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğu ve dalgalı döviz kuru rejimi uygulamasına devam edileceği de belirtildi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "TCMB'nin enflasyon odaklı para politikası vurgusu TL'deki satış baskısını ciddi ölçüde azalttı hatta tersine çevirdi" yorumunu yaptı.

Kasım ayı enflasyon verileri ardından son bir kaç işlem gününde piyasada "erken faiz indirimi" beklentisinin fiyatlanmaya başladığına dikkat çeken bankacı, "Bu metin 13 Aralık'taki PPK'ya yönelik bir söylem içermiyor. Ancak enflasyona yapılan vurgu PPK'da da benzer değerlendirmenin yapılabileceğini göstermesi açısından önemli" dedi.

Yabancı en çok Türk Lirasını merak ettiYabancı en çok Türk Lirasını merak etti

TCMB para politikası raporunu yayımladıTCMB para politikası raporunu yayımladı

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.