10 °C

Dolar ve euro yüzde 2 yükseldi

Dolar kuru, gece yaşana sert hareketin ardından yüzde 2'ye yakın primli. Borsa da yukarı yönde.

Dolar ve euro yüzde 2 yükseldi

Gece saatlerindeki Japon yeni kaynaklı şokun ardından dolar/TL'de yukarı yönlü seyir sürüyor.

Yen, Apple'ın Çin ekonomisindeki yavaşlamaya işaret ederek ciro beklentisini düşürmesi sonrası artan güvenli liman talebine paralel sığ piyasada yaşanan algoritmik işlemlerle hızlı yükseldi.

Dolar/TL'yi gece saatlerinde 5.70'in üzerine taşınan bu hareketin ardından kurda gün 5.45'ler seviyesinde başladı. Beklentilerden iyi gelen enflasyon verisine ilk tepkide 5.47'nin üzerini gören kur daha sonra bir miktar gevşese de düşüş sınırlı kaldı.

Dolar/TL saat 13:10'da yüzde 2'ye yakın primle 5.5000'den işlem gördü. Aynı saatte euro/TL de yüzde 2 yükselişle 6.250 lirada.

ABD vadelileri ve Asya piyasalarında görülen satışların ardından Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi ise günün ilk yarısını yüzde 0,15 artışla 88.998 puandan tamamladı.

Öte yandan uluslararası piyasalarda altının onsu yüzde 0,40 artışla 1.288 dolardan, Brent ham petrolün varil fiyatı ise yüzde 0,20 düşüşle 54,80 dolardan işlem görüyor.

Gece TL'de ne oldu?

Apple'ın Çin ekonomisindeki yavaşlamaya işaret ederek ciro beklentisini düşürmesi sonucu Japon yeni, güvenli liman talebiyle başlıca para birimleri karşısında yükseldi. Uzmanlara göre Japon parasındaki hareket, Japonya'nın dört gündür tatilde olmasından kaynaklı düşük likidite ortamındaki algoritmik işlemlerle şiddetlendi.

Apple'ın açıklamasının ardından, yen dolar karşısında yüzde 1.4 yükselerek 107.38'e ulaştı. Dolar endeksi ise yüzde 0.32 düşüşle 96.51'e geriledi. Buna paralel dolar/TL gece saatlerinde 5.72'ye tırmandı. Uzmanlar, Apple'ın açıklaması ve Asya piyasalarındaki sert satışların yen TL işlemlerinde stop loss emirlerini tetiklediğini belirtiyor.

Apple ciro beklentisini düşürdüApple ciro beklentisini düşürdü

Brezilya piyasaları yeni hükümetle yükseldiBrezilya piyasaları yeni hükümetle yükseldi

Ekonomistler erken TCMB Genel Kurulu için ne dedi?Ekonomistler erken TCMB Genel Kurulu için ne dedi?

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap