24 °C

Dolar yeniden hareketlendi

Dolar, ABD'den gelen güçlü işsizlik verisi sonrası yükselişini güçlendirdi

Dolar yeniden hareketlendi

Dolar kuru yeniden yönünü yukarı çevirdi. ABD Merkez Bankası (Fed), dünkü toplantısında Haziran'dan itibaren başlaması olası öngörülen faiz artışlarının ötelenebileceğini destekler nitelikte kararlar açıklamasına rağmen son bir haftada yaşanan sert düşüşteki ana belirleyici olan bu beklentinin daha önce fiyatlanmış olmasıyla gelişmekte olan ülkelere ilişkin iyimserlik bugün azaldı.

Dolar/TL 24 Nisan'da test ettiği tarihi 2.7435 seviyesinden Fed beklentileriyle dün 2.65'in altına inmiş, Fed açıklamasının yeni bir düşüş trendine yetecek kadar beklentilerden farklı olmaması nedeniyle yönünü yukarı çevirdi. Kur dün akşam işlem gördüğü 2.65'li seviyelerden bugün 2.67'nin üzerine çıktı. Dolardaki küresel yükselişte ABD işsizlik maaşı başvurularının 262 bin ile 15 yılın en düşük seviyesine gerilemesi etkili oldu. Dolar/TL serrbest piyasada 2.6720 seviyesinden kapattı. 

Euro, bugün 3 liraya göz kırptı

İç piyasada bugün TCMB'nin açıkladığı yılın ikinci enflasyon raporu takip edilirken dış piyasada ise ABD'deki büyüme trendine ilişkin gelen olumsuz verilerle 1.12'ye doğru yükselen euro/dolar paritesi izlendi. Parite hareketi Euro/TL'nin bugün 2.98'li seviyelere yükselmesine neden oldu.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bugün açıkladığı yılın ikinci enflasyon raporunda petrol fiyatlarında yukarı yönlü güncellemenin ve TL'deki değer kaybının etkisiyle yıl sonu enflasyon tahminini 1.3 puan artırarak yüzde 6.8'e çekti ve  mevcut para politikasının yeterince sıkı olduğunu ve daha çok sıkılaştırmaya şu anda gerek duymadıklarını söyledi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap