8 °C

Dolar zirveden uzaklaştı

Dolar zirveden uzaklaştı

İSTANBUL - ABD öncülüğündeki kuvvetlerin kısa süre içinde Suriye'ye bir askeri müdahalede bulunacağı yönündeki endişelerin azalması ve bir müdahale ihtimalinde ABD Merkez Bankası'nın da tahvil alımlarını azaltmak için acele etmeyebileceği beklentileriyle TL tarihi zirvelerinden uzaklaşarak güne değer kazancı ile başladı.

Bankacılar bugün ABD'de açıklanacak işsizlik maaşı başvurularının yakından izleneceğini, önümüzdeki hafta açıklanacak tarım dışı istihdam verileri öncesi Fed'in ne zaman tahvil alımlarını azaltacağına ilişkin beklentilerin piyasada bugün de belirleyici olabileceğini söylediler.

Öte yandan iç piyasada ise Temmuz ayı dış ticaret verileri, Hazine Eylül- Ekim-Kasım iç borçlanma programı izlenecek. Dış ticaret açığının Temmuz ayında 8.2 milyar dolar, 2013 sonunda ise 95 milyar dolar olması bekleniyor.

Hafta boyunca Merkez Bankası'nın mevcut politikaları ile gelişmekte olan ülke para birimlerinde sert satışlara neden olan Fed kaynaklı endişeleri gideremeyeceği beklentisi ve Suriye'ye kısa sürede askeri müdahale endişeleriyle TL sert değer kaybetmiş gelişmekte olan ülke piyasalarından negatif ayrışarak Hindistan'ın ardından en kötü performans gösteren para birimi olmuştu.

Dün 2.0730'a kadar yükselerek tarihi zirveyi test eden dolar/TL gün içinde oldukça dalgalı bir seyir izledikten sonra akşam saatlerine doğru geriledi. Dün akşam 1853'te 2.0410/2.4015 seviyesinde olan dolar/TL bu sabah 0834'te güne 2.0353 seviyesinden başladı. Sepet bazında TL ise dün tarihi zirvesi olan 2.4194 seviyesini gördükten sonra bu sabah 2.3760'ta bulunuyor.

           

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap