12 °C

Dolarda aşağı hareket sürüyor

Hafta başında 3,55 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, tatil öncesi haftanın son gününe 3,51 seviyesinin altında başladı.

Dolarda aşağı hareket sürüyor

Veri akışının nispeten sakin olduğu bu hafta küresel piyasalar da sakin bir seyir izlerken, dış veri ve haber akışının izleneceği bayram tatili öncesi son işlem gününde iyimser hava devam edebilir.

Dün 3.5175/3.5180 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 3.5082/3.5124 seviyesinde bulunuyor.

Sepet bazında TL aynı saatte 3.7125/3.7173, euro/TL ise 3.9167/3.9219 seviyesinde.

Ayrıca St Louis Fed Başkanı James Bullard, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Fed yetkilisi Jerome Powell konuşma yapacak.

Öte yandan Katar'a yönelik haber akışı piyasada gözleri bir yandan da jeopolitik gelişmelere çeviriyor.

İran'ı ver terörizmi desteklediği gerekçesiyle Katar'ı boykot eden Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Bahreyn, bu ülkeye 13 talep iletti. Talepler arasında Türkiye'nin Katar'daki üssünün kapatılması da bulunuyor.

INGBank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, "Bazı Fed yetkililerinden gelen sıkı para politikası taraftarı olarak algılanabilecek açıklamalara karşın piyasanın bu yıl içinde bir defa daha faiz artırımı olacağına dair şüphelerinin olduğu görülüyor. Bugünkü Fed yetkililerinden gelecek açıklamalar ve gelecek haftaki veriler öncesinde ABD'nin tahvil faizleri ve parite yönsüz seyredebilir" dedi ve şöyle deavm etti:
"Fed'den Bullard'ın, Mester'in ve Powell'in konuşmalarında para politikasına ilişkin değerlendirmeleri ise dolar varlıklar üzerinde etki yaratabilir. TL bu sabah yatay seyrediyor. Dolar/TL'de 3.4946 önemli destek olarak söylenebilir. Kurun 3.5450-3.55 seviyesine yaklaştıkça dirençle karşılaştığı görülüyor."

Yurtiçinde bugün saat 14:30'da reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. Yurtdışında ise saat 10:30'da Almanya imalat ve hizmetler PMI, saat 11:00'de Euro Bölgesi imalat ve hizmetler PMI, saat 16:45'te ABD imalat PMI ve saat 17:00'de ABD yeni konut satışları verileri açıklanacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.