9 °C

Dolar/TL 2.06'lara geriledi

Dolar, ECB'nin para politikasını kısa sürede gevşeteceği beklentisiyle düşüşünü sürdürüyor. Dolar/TL gün içinde en düşük 2.0643'ü test etti

Dolar/TL 2.06'lara geriledi

İSTANBUL - Dolar/TL; Mart ayı ödemeler dengesi verilerinin Türkiye'nin önemli kırılganlıklarından biri olan cari açıkta düşüş trendini teyit etmesi ve Avrupa Merkez Bankası'ndan kısa vadede yeni gevşeme gelebileceği beklentisinin kuvvetlenmesiyle 25 Aralık'tan beri en düşük seviyesine geriledi.

Güne 2.08'li seviyelerden başlayan Dolar/TL gün içinde en düşük 2.0643'ü test etti. Bu seviye en son siyasi endişelerin arttığı 25 Aralık'ta görülmüştü.

Dolar serbest piyasada günü 2.0710 liradan tamamladı.

Dolar/TL, yaklaşık iki haftadır süren aşağı yönün ardından kâr realizasyonu ve TL'nin değerini açık pozisyonlarını kapatmak için uygun bulan yatırımcıların talepleriyle son iki işlem gününde hafif yukarı yönlü bir seyir izlemişti.

Dow Jones'ta yer alan ve adı açıklanmayan bir kaynağa dayandırılan haberde, Bundesbank'ın mevduata negatif faiz uygulanmasını ve banka kredileri alımını da desteklemekten yana olduğu belirtildi.

Bir bankanın döviz masası yetkilisi, "Gelişmekte olan ülkelere yönelik risk iştahı Almanya'nın ECB'nin gevşeme yanlısı politikasını destekleyeceği haberiyle hız kazandı. ABD'deki gevşek politika yavaş yavaş biterken Avrupa'da bir yenisinin başlayacak olması TL açısından pozitif" dedi.

Faiz 15 baz puan düştü

İki yıl vadeli gösterge faiz ise artan risk iştahıyla yaklaşık 15 baz puan geriledi. Tahvil-bono piyasasında geçen hafta 24 Şubat 2016 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi aralık ortasından bu yana en düşük olan yüzde 8.95'e kadar geriledikten sonra yönünü yukarı çevirdi.

Dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.22, valörlüde son işlem yüzde 9.25 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.28 olurken valörlüde TSİ 16:11 itibarıyla son işlem yüzde 9.11 seviyesindeydi.

Öte yandan 20 Mart 2024 itfalı 10 yıllık tahvilin bileşik faizi ise dün ortalama bileşik faiz spot kapanışta yüzde 9.40 valörlüde son işlem yüzde 9.56 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.51 olurken valörlüde son işlem yüzde 9.47 seviyesindeydi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.