13 °C

Dolar/TL güne yatay başladı

MB'nin likidite adımları, AK Parti'nin geleceğine ilişkin açıklamalar ve küresel piyasalar takip ediliyor

Dolar/TL güne yatay başladı

İSTANBUL - Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası kur ve faizde TCMB'nin likidite adımları, AK Parti'nin geleceğine ilişkin siyasi açıklamalar ve küresel piyasalar takip

edilecek.

TCMB'nin son bir kaç gündeki likiditeyi sıkılaştırma adımları sonrası bugün kamu maaş ödemeleri nedeniyle likiditenin bir miktar gevşemesi bekleniyor. Analistler, TCMB'nin çok daha sıkı likidite için alt yapıyı bu haftadan tamamladığını eğer dolar/TL'nin mevcut seviyelerden 2.20'li seviyelere doğru yükselmesi ihtimalinde çok daha sıkı likidite adımlarının görülebileceğini belirttiler.

Merkez Bankası (TCMB) son dönemde artan jeopolitik ve politik risklerin TL'de yarattığı değer kaybını telefi etmek adına daha önce de sıklıkla kullandığı ve piyasada "örtülü faiz artışı" olarak da nitelendirilen likidite sıkılaştırma adımlarına yeniden başladı.

Öte yandan sıkılaştırmanın henüz yeni başlamış olması ve likiditenin henüz yeterli sıkışıklığa ulaşmaması nedeniyle daha önce TL'nin pozitif ayrışmasına neden olan sıkı likidite koşulları dün negatif ayrışmayı önleyemedi.

TL seçimlerin ardından yeni başbakanın kim olacağı, ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceğine ilişkin belirsizliklerle gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışmaya devam etti.

Dün dolar karşısında yaklaşık yüzde 0.5 değer kaybeden TL rubledeki yüzde 0.65'lik değer kaybının ardından gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kaybeden ikinci para birimi oldu.

Erdoğan'ın Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından AK Parti'nin siyasi geleceği ve yeni başbakan olacak isim tartışılırken piyasalar ise en çok ekonominin başına Ali Babacan'ın yerine kimin geçeceğine odaklanıyor.

Dün güne 2.15'li seviyelerde başlayan ve gün içinde Almanya ZEW endeksinin beklentilerin altında kalması ile 2.1680'e kadar yükselen dolar/TL akşam saatlerinde 2.16 seviyesindeydi. Kur bu sabah ise güne 2.1627/2.1640 seviyesinde başladı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.