13 °C

Ekonomistler nisanda 3.5 milyar dolar cari açık bekliyor

Ekonomistlerin nisan ayı cari işlemler açığı beklentisinin ortalaması 3 milyar 500 milyon dolar oldu

Ekonomistler nisanda 3.5 milyar dolar cari açık bekliyor

AA Finans Cari İşlemler Açığı Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistlerin nisan ayı cari işlemler açığı beklentisi 3 milyar 500 milyon dolar oldu.

AA Finans'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 12 Haziran Pazartesi günü açıklanacak olan Nisan 2017 Ödemeler Dengesi verilerine ilişkin beklenti anketi, 16 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin nisan ayı cari işlemler açığı beklentisinin ortalaması 3 milyar 500 milyon dolar olarak hesaplandı. Ekonomistlerin söz konusu dönem için cari işlemler açığı beklentisi 2,5 milyar dolar ve 4,1 milyar dolar aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin 2017 sonuna ilişkin cari işlemler açığı beklentisinin ortalaması ise 36 milyar 190 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Ankete katılan ekonomistlerin yıl sonu cari işlemler açığına yönelik tahminleri arasında en yüksek beklenti 38 milyar dolar, en düşük beklenti ise 34 milyar dolar oldu.

Cari işlemler açığı mart ayında 3 milyar 57 milyon dolar, 12 aylık cari işlemler açığı ise 33 milyar 23 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmişti.

Ekonomistler 1. çeyrekte yüzde 3,8 büyüme bekliyorEkonomistler 1. çeyrekte yüzde 3,8 büyüme bekliyor

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.