En çok kazandıran borsa BIST oldu

Borsa İstanbul, yılbaşından bu yana yatırımcısına yaklaşık yüzde 28 kazandırarak başlıca dünya borsaları arasında ilk sırada yer aldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Borsa İstanbul, yıl başından bu yana yatırımcısına ortalama yüzde 27,52 kazandırırken, bu performansı ile dünya genelinde öne çıkan borsalar arasında ilk sırada yer aldı. 2016 yılını 78.138,66 puandan tamamlayan BIST 100 endeksi, bugüne kadar yükseliş trendinde hareket etti ve rekorlarla taçlandırdığı yılın ilk yarısının tamamlanacağı son 3 işlem gününe, 100.000 seviyesine yakın 99.639 puandan girdi.

Bu dönem içinde tarihinin en yüksek seviyelerini gören ABD borsaları, 2016 kapanışına göre yüzde 8 ile yüzde 16 arasında yükselirken, Avrupa borsalarında ortalama getiri yüzde 7 seviyelerinde oldu. Borsa İstanbul'un en yakın rakipleri ise yüzde 25 değer kazanan Arjantin borsası ve yüzde 17 ile Güney Kore, Hindistan ve Hong Kong borsaları oldu.

Başlıca dünya borsaları arasında bu dönemde en kötü performansı yüzde 14'lük azalış ile Rusya borsası gösterirken, değer kaybeden başka bir borsa olmaması dikkat çekti.

Analistler, yılın ilk yarısında devam eden küresel risk iştahının ve Türkiye'nin büyümesine ilişkin artan iyimserlikler ile yukarı revize edilen tahminlerin BIST 100 endeksini desteklediğini belirtti. Yılın ikinci yarısında Fed'in bilanço küçültme adımlarına ilişkin beklenti ve gerçekleşmelerin piyasaların ana gündem maddesi olacağına değinen analistler, jeopolitik gelişmelerin de takip edileceğini dile getirdi.

"Kasım ve Aralık'ta satış ağırlıklı seyir izlenir"

Saxo Capital Markets Menkul Değerler Uluslararası Piyasalar Direktörü Özgür Hatipoğlu, BIST 100 endeksinde, Türkiye’nin kaydettiği yüksek ilk çeyrek büyüme verisine rağmen 100.000 seviyesinin üzerinde kâr satışlarının etkili olduğuna değinerek, BIST 100 endeksinin son 5 yıllık ortalamayla karşılaştırıldığında aynı ayın ortalamasının yüzde 25 üzerinde, son 5 yılın aynı ayının en yüksek seviyesine göre de yüzde 15 yukarıda olduğunu kaydetti.

MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksinde son 5 senenin hepsinde özellikle Kasım ve Aralık aylarında satış ağırlıklı bir seyir izlendiğine dikkati çeken Hatipoğlu, yaz aylarında yatırımcıların temkinli olmasını gerektirecek bir döneme girilebileceğini söyledi.

"Pozitif görünüm devam ediyor"

Meksa Yatırım Araştırma Müdürü Eren Can Ümüt ise BIST 100 endeksinde 100.000 direncinin kolay kolay kırılamadığını belirterek, "Bunun en önemli nedeni bu seviyenin psikolojik bir direnç olarak çalışması. Dolayısıyla 100.00 direncinin test edilmesiyle kâr satışlarının etkisini artırması kaçınılmaz. Fakat henüz güçlü bir kâr satışından bahsetmemiz mümkün değil." ifadelerini kullandı.

BIST 100 endeksinde, teknik açıdan olumlu görünümün korunduğunu söyleyen Ümüt, özellikle global piyasalarda devam eden pozitif rüzgarın Borsa İstanbul pay piyasasını desteklediğini kaydetti.

Ümüt, BIST 100 endeksinin 100.000 seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar gerçekleştirmesi durumunda kısa vadede 104.000-106.000 bölgesine kadar yükselişini devam ettirebileceğini belirtti.