10 °C

Ertem: Dolar yarından sonra 3'ün altına iner

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, doların yarından sonra yeniden 3 TL'nin altına ineceğini söyledi.

Ertem: Dolar yarından sonra 3'ün altına iner

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, katıldığı bir televizyon programında son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. 

Moody's'ten olumsuz bir değerlendirme beklemediklerini ifade eden Ertem, doların yarından sonra yeniden 3 TL'nin altına ineceğini şu sözlerle aktardı; "Haftanın son günlerinde 3 seviyelerinde olması piyasanın normal seyrettiğini gösterir. Yarından itibaren doların 3'ün altına geleceğini düşünüyorum. Piyasa sakin devam ediyor.

Ertem şöyle konuştu;

"Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's ile görüşmeler çok olumlu geçti. Moody's'in notu teyit etmesi konusunda güçlü beklentimiz var. Moody's ve Fitch'ten olumsuz bir gelişme beklemiyorum. 

Enflasyon inişe geçecek

Temmuz enflasyonunda gıda fiyatlarındaki ciddi bir sıçrama oldu. Enflasyon sepetinde yüzde 24'ü  gıda oluşturuyor. Rusya krizi burada etkili oldu. Rusya ile ilişkilerin düzelmesiyle gıda fiyatlarında yükselme görmeye başladık. Bununla ilgili Tarım Bakanlığı'nın ve Ekonomi Bakanlığı'nın çalışmaları var. Temel sorun piyasalardaki kısmi durgunluk ve istihdam. Enflasyonun önümüzdeki aylarda bu seviyelerin altına inecektir. 

TCMB faizi indirebilir mi?

TCMB sadeleştirme programına yalnızca enflasyona bakarak devam etmiyor. Faiz indirimi enflasyonu kontrol altına almamızı sağlayacak bir faktördür.

Türkiye varlık fonu

Varlık Fonu Türkiye'nin en önemli ekonomik rapordur. Bütçeye yük bindirmeden varlık fonu olacak. Buna refah fonu da diyebiliriz birçok ülkede böyle. Ekonomi güvenliği ve tasarruflar için gerekli bir adım. Bölgesel teşviğin yanında sektörel teşviğin de ele alınmasını ve bürokrasinin azalmasını sağlayacak.

ABD istihdam verisi yarın

ABD'de ekonomik verilerin şu dönemde çok iyi geleceğini düşünmüyorm. Fed'den eylül ayında da faiz artırımını kolay yapamaz.
Avrupa'nın krizi siyasi krize dönüşüyor. Türkiye'ye gelip durumu yerinde görmeleri ve Türkiye'yi darbe girişiminden ötürü kınamamaları gerekir."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap