7 °C

Eximbank, PGS sistemine dahil oldu

Eximbank, ihracatçıların kredi ihtiyaçlarını daha hızlı ve etkin şekilde karşılamak için Portföy Garanti Sistemine dahil oldu.

Eximbank, PGS sistemine dahil oldu

Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, ihracatçıların TL kredi talebini karşılamak için kayıtlı sermaye sistemine geçtiklerini, halen 3,7 milyar TL olan ödenmiş sermayelerini beş yıl içinde 10 milyar TL'ye yükselteceklerini kaydetti.

Yıldırım, toplam nakdi ihracat kredilerinin yüzde 41'inden fazlasını Eximbank'ın karşıladığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bugüne kadar KGF'nin eski sistemiyle çalıştık. Ancak firmalarımızdan gelen yoğun ısrarlar üzerine, ihracatçılarımızın kredi ihtiyaçlarını daha hızlı ve etkin şekilde karşılamak için bankamız da Portföy Garanti Sistemine (PGS) dahil oldu. Bugün itibarıyla 2,5 milyar liralık PGS fonu açıldı. Artık ihracatçılarımıza daha hızlı kredi kullandırtacağız. İhtiyaç halinde bu rakamı artırabileceğiz. Yeni düzenlemeyle tüm ihracatçılarımıza, KOBİ olsun ya da olmasın, yüzde 100 oranında KGF kefaleti sağlayacağız. Ayrıca, Hazine destekli kefalet sisteminde komisyon oranları daha da düşürüldü."

"İlk 5 ayda 9,3 milyar dolarlık kredi kullandırdık"

Yıldırım, 2017 sonunda her 100 dolarlık ihracatın 26 dolarının finansmanında Eximbank'ın imzasının olmasını arzuladıklarını belirterek, ilk 5 ay hakkında şu bilgileri verdi:

"Yılın ilk beş ayında ihracatçılarımıza 8,2 milyar dolar kısa vadeli, 1,1 milyar dolar orta-uzun vadeli olmak üzere toplam 9,3 milyar dolar tutarında kredi kullandırdık. Öte yandan, aynı dönemde sigorta desteğimiz ise 5,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylece toplam desteğimiz yüzde 11 artarak 14,9 milyar dolara ulaştı. 2017'de ihracatçıya 25,4 milyar dolar nakdi kredi, 14,4 milyar dolar da alacak sigortası olmak üzere toplamda yüzde 21’lik bir artışla 39,8 milyar dolar destek vermeyi planlıyoruz.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.