13 °C

Fed: Bilanço küçültme "görece yakında"

Politika faizini beklendiği gibi sabit tutan Fed, bilançosunu küçültmeye "görece yakında" başlamayı planladığını bildirdi. Analistler, Fed'in eylül ayında bilanço küçültmeye başlayabileceğini ifade ediyor.

Fed: Bilanço küçültme görece yakında

Fed'in para politikasını belirleyen iki günlük FOMC temmuz ayı toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından yayınlanan karar metnine göre, 9 FOMC üyesi, faiz oranını yüzde 1,00-1,25 aralığında tutma kararını oybirliğiyle aldı.

"Ülkedeki iş gücü piyasası güçlenmeyi sürdürürken, enflasyonun gerilediği" kaydedilen metinde, şu değerlendirmelere yer verildi:

"İstihdam artışı yavaşlamasına karşın ortalamada yılın başından bu yana güçlüydü, işsizlik oranı düştü. Hanehalkı harcamaları son aylarda güçlendi ve ticari sabit yatırımlar yükselmeye devam etti. Son dönemde gerileyen yıllık genel ve çekirdek enflasyon ise yüzde 2 hedefinin altında seyrediyor."

"Fed bilanço küçültmeye eylülde başlayabilir"

Açıklamada, piyasaların en çok dikkatini çeken nokta ise bilanço küçültme programının zamanlamasına yönelik değişiklik oldu.

"FOMC, bilançosunu normalleştirme programına, ekonominin beklendiği gibi gelişmesi halinde, görece yakında başlamayı öngörüyor" ifadesine yer verilen bildirinin geçen ay yayınlanan bir önceki halinde "görece yakında" yerine "bu yıl" ifadesi kullanılmıştı.

Bu ifade farklılığına işaret eden analistler, Fed'in 4,5 trilyon dolarlık bilançosunu eylül ayında küçültmeye başlayabileceğini belirtiyor.

Dolar değer kaybetti, emtialar yükseldi

Fed kararları öncesinde 1,1645 seviyesinde seyreden euro/dolar paritesi, faizin sabit tutulduğunun açıklanmasının ardından 1,1701'e yükseldi. Dolar/TL ise kararı takiben uluslararası piyasalarda 3,5533’den 3,5397’ye geriledi.

Altının onsu kararın etkisiyle 1.250 dolardan 1.255 dolara çıktı. Brent petrolün varil fiyatı da 50,82 dolardan 50,98 dolara yükseldi.

Diğer taraftan, açıklama öncesi alış ağırlıklı seyreden ABD borsaları, karar metninin açıklanmasının ardından kazançlarını genişletti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.