12 °C

Fed yetkililerinden faiz mesajları

Fed Başkan Yardımcısı Fischer, "Yılın geri kalanında iki kez daha faiz artırılması doğru görünüyor." dedi.

Fed yetkililerinden faiz mesajları

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, bu yıl bitmeden iki kez daha faiz artırılmasının doğru olacağını söyledi.

Fischer, CNBC'ye verdiği mülakatta, Fed'in para politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fed'in Donald Trump yönetiminin attığı adımları dikkatle izlediğini belirten Fischer, "Bazı yasa tasarıları ortaya çıkar çıkmaz ekonomiyi etkiler. Bu durumun yönetimin ilk günleri için geçerli olduğunu düşünüyorum. Hisse senetleri bu nedenle yükseldi." ifadelerini kullandı.

Fischer, Başkan Trump'ın en büyük vaatlerinden sağlık sigortası reformunun başarısızlıkla sonuçlanmasının gelecek faiz artışlarını etkilemeyeceğini ifade etti.

Fed'in iki numaralı ismi Fischer, ayrıca "yılın geri kalanında iki kez daha faiz artırılmasının doğru göründüğünü" dile getirdi.

Kansas City Şubesi Başkanı Esther George:
Beklentilerime yansıtmak için hazır değilim

Kansas City Şubesi Başkanı Esther George ise yeni yönetimin maliye politikalarının ülke ekonomisini nasıl etkileyeceğini öngörmek için erken olduğunu anlattı.

Oklahoma'da düzenlenen bir etkinlikte yeni maliye politikaları hakkında birçok belirsizlik olduğunu vurgulayan George, "Maliye politikalarını beklentilerime yansıtmaya hazır değilim." dedi.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan da Teksas'ta yaptığı konuşmada, bankanın kademeli faiz artırımlarına devam etmesinin ekonomi için sağlıklı olacağını kaydetti.

Hızlı ve ani adımların ekonomiyi resesyona itebileceği uyarısında bulunan Kaplan, bu yıl için 25 baz puanlık 3 faiz artışının uygun olacağını ifade etti.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Powell:
Bekle-gör tutumunu sürüyor

Fed Yönetim Kurulu üyesi Jerome Powell, Trump yönetiminin politikaları çerçevesinde ekonominin nasıl değişebileceğini öngörmenin Fed için zor olduğunu, çünkü Trump yönetiminin ekonomi planları konusunda belirsizliğin devam ettiğini söyledi.

Powell yaptığı açıklamada, "Mali politikanın büyüklüğü, zamanlaması ve içeriği hala oldukça belirsiz ve biz de bekle-gör duruşumuzu devam ettiriyoruz. Politikalara ilişkin belirsizliği dikkate alarak mali politika değişikliklerine ekonomik görünüme yönelik tahminlerde yer vermedik" diye konuştu.

Powell konuşmasında ayrıca, Fed bilançosunun küçültülmeye ancak ekonomi ivme kazandığında ve faiz oranları sıfırın oldukça üzerine çıktıktan sonra başlanması taraftarı olduğunu da ifade etti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.