7 °C

Fed'den şahin açıklamalar sürüyor

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ekonomik görünüm bozulmadıkça bu yıl 3 faiz artışının tamamıyla uygun olacağını söyledi.

Fed'den şahin açıklamalar sürüyor

Chicago Fed Başkanı Charles Evans ekonomiye yönelik tahminlerde bulundu.

Evans, ABD ekonomisinin oldukça iyi bir rotada ilerlemekte olduğunu belirterek, Fed'in bu yıl 3 faiz artırımına gitmesinin tamamen mümkün olduğunu söyledi.

Evans yaptığı açıklamada, "Ekonomik görünüme bağlı olarak bu yıl 3'ten az veya daha çok faiz artırımı olabilir. Eğer ekonomi gerçekten toparlanır ise dört faiz artırımı yapılması mümkün" diye konuştu.

ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 2,25 büyümesini beklediğini ifade eden Evans, yüzde 4 seviyesinde bir büyümenin ise ABD için fazla büyük gelecek bir hedef olacağını belirterek, "Yüzde 4 sevyiesinde GSYH artışını sürdürmek oldukça zor olur" dedi.

Yüzde 2 seviyesinin bir miktar üzerine çıkan bir enflasyonun sorun olmayacağını ifade eden Evans, enflasyonu yüzde 2 ve ötesine götürmek için alan olduğunu, finansal şartların birkaç ay öncesine göre biraz daha gevşek olduğunu vurguladı.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

  • Ercan Koc bizde elbet birgün akillanip iyi egitimli sadece 2 cocuk yapabilirsek o zaman kalkinmaya baslariz. geri kalani vasifsiz oy deposu our

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.