7 °C

Fed'in hamleleri ücretlerde artış getirebilir

Fed'in enflasyonu yükseltmek amacıyla yaptığı hamleleri değerlendiren ekonomistler, bu durumun hem üretilen ürün hem de işçi ücretlerinde bir artışa neden olabileceğini düşünüyor.

Fed'in hamleleri ücretlerde artış getirebilir

Yıllar süren cılız ekonomik toparlanma, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen ve diğer merkez bankacıları bir zamanlar düşünülemez olanı gözden geçirmeye itti: yıllar boyunca sürdürülen enflasyonu düşük tutma çabalarını terk edip fiyat artışı beklentilerinin yükselmesine izin vermek.

Reuters'ın analizine göre, Janet Yellen çarşamba günü yaptığı açıklamalarda artan küresel enflasyon hedeflerinin "para politikasının karşılaştığı en büyük soru işaretlerinden bir tanesi" olduğunu belirtirken, merkez bankacılar düşük büyüme, düşük faiz oranları ve zayıf fiyat ve maaş artışlarının birbirini beslediği bir ekonomik tekdüzelikle mücadele ediyorlar.

Ana hedef, hane halkı ve firmaların psikolojisini değiştirerek, onları fiyatların ileride yeterince hızlı artacağına ve bugün ödünç almaları ve harcama yapmalarının daha iyi olacağına ikna etmek.

Enflasyonu 1980'ler ve 1990'larda yönlendirmede gösterilen başarı, kalkınmış ülkelerde merkez bankacılığını tanımladı.

Fed'in ana hedeflerinden birisi haline gelen enflasyon yönetimi, 1998 yılında kurulan ve ana hedefini yüzde 2'lik enflasyonun hemen altında fiyat istikrarını sağlamak olarak belirleyen Avrupa Merkez Bankası tarafından da doğru kabul edildi.

Fiyatların kabaca her 35 yılda bir iki katına çıkmasını öngören ve hem istikrar hem de deflasyona karşı yeterli derecede bir koruma temsil eden bu yüzde 2'lik hedef artık kalkınmış ülkelerin merkez bankaları için daha yaygın.

Ücret artışına neden olabilir

Bu hedefi bazı ekonomistlerin tavsiye ettiği gibi yüzde 3 veya yüzde 4'e çıkarmak özellikle şirketlerin görünümlerini değiştirerek, ürünler için daha yüksek fiyat belirlemeleri ve merkez bankasının frene basacağı korkusu olmadan işçilerine daha yüksek ücret ödemelerine yol açabilir.

Verimli olabilmesi için Fed bu yeni enflasyon oranını, faizleri artırmada daha yavaş bir seyir ile destekleyebilir.

Moody's Analytics analisti Ryan Sweet, şu anki enflasyon hedefini defalarca tutturamayan ve insanları düşük fiyat ve maaş artışına alıştıran Fed için bu durumun riskli olabileceğini söylüyor.

Sweet, "Fed'in enflasyon hedefini artırmanın ve bunun potansiyel ekonomik faydalarının arkasındaki mantığı net ve ikna edici bir şekilde sunması lazım. Yoksa kamuoyunun mantık muhakemesinde merkez bankası kaybeder" dedi.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.