14 °C

'FED'in yavaş faiz artışı altını destekleyebilir'

FED'in yavaş faiz artışı kararını değerlendiren Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Murat Tufan, bu durumun altın fiyatlarını olumlu yönde etkileyebileceği yorumunda bulundu.

'FED'in yavaş faiz artışı altını destekleyebilir'

Yılbaşından bu yana yatırımcılarına kazandırmaya devam eden altının fiyatı, artan jeopolitik risk sonrası yükselişe devam ediyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 32 getiri sağlayan gram altın, 2017 yılından bu yana yaklaşık yüzde 16 getiri sağladı.

Jeopolitik risk ve Türkiye referandumu sonrası altın fiyatlarına yönelik beklentileri değerlendiren Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Murat Tufan, gram altının yılbaşından bu yana yatırımcılarına kazandırmaya devam ettiğini belirterek, "Gram altın fiyatlarını incelerken, Ons altın ve Dolar TL fiyatlarını birlikte değerlendirmek faydalı olabilir. Son zamanlarda Ons altın fiyatlarının jeopolitik gelişmelerin etkisi altında kaldığını görüyoruz. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Suriye'ye müdahale etmesi ve Kuzey Kore'yle yaşanan gelişmeler jeopolitik riskin artmasında etkili oldu" dedi.

ABD'nin Kuzey Kore'yle yaşayabileceği olası bir siyasi gerginlik senaryosunun, altın fiyatlarının Ons ve gram bazında yükselmesinde önemli bir etken olarak karşımıza çıkabileceğini söyleyen Tufan, "Önümüzdeki süreçte jeopolitik risklerin yükselmesi güvenli liman olarak adlandırabileceğimiz Ons ve gram altının ön plana çıkmasında etkili olmayı sürdürebilir" diye konuştu.

"Fed'in yavaş faiz artışı altını destekleyebilir"

"Amerika Merkez Bankası'nın (Fed) yavaş faiz yükseltme sürecinin de devam edeceği beklentisi sarı metali güçlendirebilir" diyen Tufan, "Bu hikayeyi destekleyen en önemli gelişme ise ABD'den açıklanan veriler olduğunu görüyoruz. Özellikle son ABD verilerinin (Enflasyon, Perakende Satışlar) zayıf olması Fed'in daha yavaş faiz yükseltileceği beklentisini oluşturması, altın fiyatlarını olumlu yönde etkileyebilir" ifadelerini kullandı.

"Gram altın fiyatlarını yakından ilgilendiren diğer bir etken olan Dolar TL paritesine baktığımızda ise referandum sonrası TL değer kazansa da önemli seviyeler olan 3.55- 3.60 bölgesinin üzerinde kalmaya devam ediyor" diyerek sözlerine devam eden Tufan, "Dolar kuru bu seviyelerin üzerinde kalıcılığını koruduğu sürece gram altın fiyatlarını destekleyecek bir etken olarak karşımıza çıkabilir. Geçtiğimiz yıl yüzde 32 değer kazandıran gram altının, bu yıl da benzer bir getiri potansiyeline sahip olmasını bekleyebiliriz. Bu beklentilerle birlikte gram altın fiyatlarının 170 TL seviyelerini test edebilir" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: İHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.