8 °C

Finans dışı firmaların döviz açığı arttı

Finansal kesim dışındaki firmaların net döviz pozisyon açığı mayıs döneminde 3 milyar 13 milyon dolar artış kaydetti.

Finans dışı firmaların döviz açığı arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2016 Mayıs dönemine ilişkin finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve yükümlülükleri verilerini yayımladı. 

Buna göre, mayıs döneminde varlıklar 1 milyar 978 milyon dolar azalırken, yükümlülükler ise 1 milyar 35 milyon dolar arttı. Net döviz pozisyonu ise 195 milyar 883 milyon dolar olarak gerçekleşti ve nisan dönemine kıyasla 3 milyar 13 milyon dolar daha fazla açık verdi. 

Bu dönemde varlıklar dağılımı incelendiğinde bir önceki aya göre yurt içi bankalardaki mevduat 2 milyar 843 milyon dolar azalırken, yurt dışına doğrudan sermaye yatırımları ve ihracat alacakları sırasıyla 203 milyon dolar ve 665 milyon dolar arttı.

Yükümlülükler dağılımında ise; bir önceki aya göre yurt içinden sağlanan nakdi krediler ile ithalat borçları sırasıyla 671 milyon dolar ve 436 milyon dolar artarken, yurt dışından sağlanan nakdi krediler 72 milyon dolar azaldı.

Kısa vadeli varlıklar mayıs döneminde 79 milyar 756 milyon dolar, yükümlülükler 79 milyar 809 milyon dolar ve kısa vadeli net döviz pozisyonu açığı 53 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı yüzde 26 düzeyinde oldu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap