17 °C

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu değiştirmedi

Fitch, beklendiği gibi Türkiye'nin kredi notunu değiştirmezken, görünümünü durağanda bıraktı. Karar sonrası dolar/TL 3.53'ün üzerindeki dengeli seyrini korudu.

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu değiştirmedi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun "BB+" seviyesinde teyit edildiği ve görünümünün de "durağan" olduğu bildirildi.

Açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun, yüksek dış finansal zayıflıklar ile mali kararlığın ve güçlü büyüme performansının bir dengesi olduğu belirtildi.

Türkiye'nin yapısal göstergelerinin eş ülkelere göre daha üstün olduğunun altı çizilen açıklamada, ülkede siyasi desteği arttırmak için hükümetin gündeminde ekonomiyi güçlendirmenin öne çıktığının tahmin edildiği kaydedildi.

Öte yandan, açıklamada, siyasi ve jeopolitik risklerin Türkiye'nin kredi notu üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye'nin büyüme oranının 2017-2019 yılları arasında ortalama yüzde 4,3 olacağı öngörüsünde bulundu.

Fitch, ocak ayı değerlendirmesinde, 2012 yılından bu yana yatırım yapılabilir seviyede tuttuğu Türkiye'nin kredi notunu BB+’ya indirmişti.

Fitch'in piyasa yansımaları nötr olur"Fitch'in piyasa yansımaları nötr olur"

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap