15 °C

Fitch: Yatırım yapılabilir notunuz tehlikede

Fitch analisti McCormack, Fitch'in Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notuna ilişkin olarak not indirimi riski gördüklerini söyledi.

Fitch: Yatırım yapılabilir notunuz tehlikede

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch küresel ülke notu müdürü James McCormack Londra'daki bir konferansta yaptığı konuşmada, Fitch'in Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notuna ilişkin olarak not indirimi riski gördüklerini söyledi.

McCormack, Türkiye'de bir ekiplerinin bulunduğunu kaydederken, negatif görünümün Türkiye'dedki risklerin arttığını işaret ettiğini söyledi.

Fitch Ratings, en son 19 Ağustos'ta yaptığı not açıklamasında, Türkiye'nin "BBB-" ile "yatırım yapılabilir" seviyede bulunan kredi notunu teyit etmiş, not görünümünü ise 15 Temmuz'da darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar nedeniyle "durağan"dan "negatif"e çekmişti.

Fitch'in Türkiye'nin kredi notu ve görünümünü 27 Ocak'ta gözden geçirmesi bekleniyor.

Gedikli'den cevap

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, twitter üzerinde Fitch'e cevap verdi.

Gedikli, şunları söyledi;

"Fitch'den "yatırım yapılabilir notunuz tehlikede" açıklaması yapıldı. Yatırım yapılabilir kredi notu şüphesiz önemli ancak, Türkiye ekonomisini haftalık, aylık veriler üzerinden ve geçiş süreçlerinde iken verilen kararlar sağlıklı olmaz. Anayasa referandumu süreci sonuçlandıktan sonra piyasaların rahatlayacağını düşünüyorum. Neden, çünkü siyasi risk diyerek algı operasyonu yapılıyor. Halbuki demokratik bir süreçtir bu.

Ayrıca Türkiye jeopolitik riskleri minimize eden çok önemli dış politika hamleleri yapmakta. Türkiye'yi kredi notu üzerinden tehdit edercesine yapılan açıklamalar ise 15 Temmuz sonrası süreçte ekonomimizle ilgili oynanan birçok oyunun amacını ortaya koyuyor. Bu günler geçecek, milletçe daha güzel günler göreceğiz. Yeter ki ülkemize sahip çıkalım."

Kredi notlarında indirimler artacakKredi notlarında indirimler artacak

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap