16 °C

Ford, 9.7 milyon liralık vergiyi geri alabilecek

Anayasa Mahkemesi, Ford’un fazla vergi alındı iddiasını haklı buldu.

Ford, 9.7 milyon liralık vergiyi geri alabilecek

Hüseyin GÖKÇE

ANKARA-Anayasa Mahkemesi, Ford Motor Company’nin Türkiye’ye yaptığı yatırımlar nedeniyle yararlandığı yatırım indirimi tutarı üzerinden uluslararası ikili çiftte vergilendirmeyi önleme anlaşmasına aykırı olarak fazladan gelir vergisi kesintisi yapılması nedeniyle mülkiyet hakkının ihlal edildiği iddiasını haklı buldu.

2008 yılı vergilendirme döneminde yatırım indiriminden yararlanan Ford Motor Company, indirim üzerinden yüzde 19.8 oranında gelir vergisi ödedi. Şirket, ABD ile Türkiye arasındaki Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması hükümlerini hatırlatarak, yüzde 15’i aşan tevkifat tutarına ilişkin 9 milyon 738 bin liranın iadesi için mahkemeye başvurdu. İlgili mahkemelerin başvuruyu reddetmesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne giden Ford’un başvurusu yüksek mahkeme tarafından kabul edildi.

Anayasa Mahkemesi kararında Mülkiyet hakkının ihlal edildiğine ilişkin başvurunun kabul edilebilir olduğu ve mülkiyet hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapmak üzere Danıştay’a kararın bir örneğinin gönderilmesi ibareleri yer aldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap