10 °C

Garanti'ye 211.5 milyon ceza tebliğ edildi

84.6 milyon TL'si vergi aslı ve 126.9 milyon TL'si ceza olmak üzere toplam 211.5 milyon TL tutarındaki vergi/ceza ihbarnamesi vergi dairesi tarafından bankaya tebliğ edildi.

Garanti'ye 211.5 milyon ceza tebliğ edildi

İSTANBUL - Garanti Bankası eksik gelir ve kurumlar vergisi tahakkuk ettirildiği iddiasıyla düzenlenen vergi inceleme raporu ile toplam 211.5 milyon TL tutarında vergi/ceza ihbarnamesinin bankaya tebliğ edildiğini ve konu ile ilgili tüm yasal hakların kullanılacağını açıkladı.

KAP'a dün akşam yapılan açıklamaya göre, söz konusu rapora istinaden 84.6 milyon TL'si vergi aslı ve 126.9 milyon TL'si ceza olmak üzere toplam 211.5 milyon TL tutarındaki vergi/ceza ihbarnamesi ilgili vergi dairesi tarafından bankaya tebliğ edildi.

Açıklamaya göre, Vergi Denetim Kurulu İstanbul Büyük Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı tarafından 2008 yılında Garanti Bankası tarafından yapılan sermaye artışı sonrası yaratılan kaynak ile Garanti Bankası tarafından çıkarılmış kurucu payların satın alınması ve iptali işlemi gelir ve kurumlar vergisi stopajı yönünden incelendi. Yapılan inceleme sonucunda kurucu pay senedi sahiplerine yapılan ödemeler temettü dağıtımı niteliğinde bir ödeme olarak değerlendirildi.

Açıklamada,"Bankamız vergi tarhiyatına konu işlemlerin ilgili mevzuata uygun olduğu görüşündedir. Söz konusu tarhiyata karşı, tüm yasal haklar kullanılacaktır" denildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap