6 °C

Gelişmekte olan piyasalar 'füze' ile geriledi

Gelişmekte olan ülke borsaları Kuzey Kore'nin füze fırlatması sonrası Asya öncülüğünde geriledi.

Gelişmekte olan piyasalar 'füze' ile geriledi

Gelişmekte olan ülke borsaları Pyongyang'ın son füze denemesiyle Kore yarımadasında yükselen tansiyon ile gerilerken, füze denemesi Çin borsalarında düzeltmenin de sürmesine neden oldu.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ise emtia fiyatları ve dolarda devam eden zayıf seyir nedeniyle karışık seyir izledi.

MSCI'nın gelişmekte olan borsalar endeksi, Kuzey Kore'nin fırlattığı füzenin Japon sularına düşmesinin ardından bölgedeki ağırlığı yüksek olan Tayvan ve Güney Kore borsalarındaki keskin kayıpların etkisiyle, yaklaşık 3 haftanın en sert tek günlük düşüşünü kaydetti ve yüzde 0.7 geriledi.

Hong Kong borsası yarım yıldan daha fazla sürede en sert günlük düşüşünü yaşayarak yüzde 1.5 gerilerken, Çin anakarasında işlem gören hisseleri izleyen CSI300 endeksi, MSCI endeksine dahil olmaları ardından kaydettiği düşüşü sürdürdü. Güney Afrika, Polonya ve Romanya
borsaları da geriledi. Petrol üreticileri Rusya ve Kazakistan’ın para birimleri yüzde 0.2 değer yitiriken, Güney Kore wonu 16 haftadan uzun bir sürenin en düşük seviyesine indi. TL yüzde 0.1 ve Güney Afrika randı yüzde 0.3 değer kazandı.

Trump: Kuzey Kore'nin yaptığı daha iyi bir şey yok mu?Trump: Kuzey Kore'nin yaptığı daha iyi bir şey yok mu?

Füze denemesi Asya piyasalarını vurduFüze denemesi Asya piyasalarını vurdu

 

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.