16 °C

Goldman: Dolar/TL 3.65'e gelebilir

Goldman Sachs ekonomistleri dolar/TL kurunun 2016 yılı sonunda 3.65 seviyesine kadar yükseleceği tahmininde bulundu.

Goldman: Dolar/TL 3.65'e gelebilir

Goldman Sachs bugün yayınladığı raporda Türk hisse senetlerinin yıl başından bu yana ciddi bir düzeltme yaşadıklarını ve gelişmekte olan piyasalara göre 2010'dan bu yana görülen en büyük iskonto ile işlem gördüklerini belirtti. 

Ekonomistlerinin Türkiye'nin makro verileri için aşağı yönlü beklenti içinde olmaya devam ettiklerini, dış dengesizlikleri sürdürülemez görmeye ve bunu TL'de ayarlamanın sürmesi gerektiğini düşündüklerini belirten Goldman Sachs, 2016 yıl sonu için USD/TRY tahminlerinin 3,65 TL olduğunu hatırlattı.

Türk hisse senetlerinde 3 faktör 
    
Bu ortamda Türk hisse senetlerine bakışlarında 3 faktörün etkili olduğunu ifade eden Goldman Sachs, bu üç faktörü döviz pozisyonu, değerleme ve temettü potansiyeli olarak sıraladı. 
    
Emlak GYO, Tüpraş, TAV, THY ve Coca-Cola içecekin cazip göründüklerini, Anadolu Efes ve tüketiciye dönük şirketler konusunda ise daha ihtiyatlı olduklarını ifade eden Goldman Sachs, Sabancı Holding, Tekfen, Aygaz ve Akçansa için tavsiyesini 'al'a yükseltirken, Tofaş için ise 'nötr'e indirdi. 

Goldman Sachs, geçtiğimiz hafta yayınladığı raporda döviz sepetinin 2016 sonunda 3,38 TL ve 2017 sonunda 3,25 TL olacağı tahmininde de bulunmuştu.

 

 


    
 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.