19 °C

Gözler ABD verilerinde

Küresel piyasalar, doların özellikle gelişen ülke para birimleri karşısında yükselişe geçmesi ile karışık bir seyir izlerken, bugün ABD'de açıklanacak yoğun veri takviminin takip edileceği belirtiliyor.

Gözler ABD verilerinde

ABD'de dün açıklanan ISM New York Endeksi'nin beklentileri aşması ve küresel risk iştahının azalması ile dolar endeksinin yükselişi hızlandı, pay piyasalarında ise karışık bir seyir görüldü. Dolar endeksi son bir ayın en yüksek seviyesine çıkarken, doların özellikle gelişen ülke para birimleri karşısındaki hızlı yükselişi dikkati çekti.

Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,06 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,20 değer kazanırken, Nasdaq endeksi yüzde 0,24 geriledi. Analistler, bugün yoğun veri takviminin ve ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının takip edileceğini belirterek, küresel risk iştahındaki azalmanın ve değerlenen doların piyasalar üzerindeki etkisinin sürdüğünü dile getiriyor. 

Avrupa tarafında, açıklanan Avro Bölgesi enflasyonunun beklentilerin altında kalmasının ardından avro/dolar paritesi önceki kapanışa göre yüzde 0,75 azalarak 1,0710'a geriledi. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,26, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,72 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,34 yükseldi. Analistler, bugün hizmet sektörü satın alma yöneticileri endekslerinin (PMI) izleneceğini kaydediyor. 

Asya tarafında, Çin piyasalarındaki dalgalanmalar, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denediğini açıklaması ile piyasa gündeminin alt sıralarına indi. Kuzey Kore'de Pyongyang yönetimi tarafından yapılan açıklamada, hidrojen bombası denemesinin yerel saatle 10.00'da yapıldığı ve başarılı olduğu belirtildi.

Denemenin yapıldığı ileri sürülen Punggye-ri bölgesinde 5,1 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi. Güney Kore hükümeti ise gelişmeler üzerine acilen toplandı. Analistler, bölge ülkeleri tarafından yapılacak açıklamalar ve denemenin bir krize dönüşüp dönüşmeyeceğinin izleneceğini vurguluyor. Şu dakikalarda Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 2 değer kazanırken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,99 azalışla tamamladı. 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.