27 °C

Gözler yeniden Fed'de

ABD Merkez Bankası tarafından iki gündür gerçekleştirilen toplantının sonuçları ve Başkan Yellen’in basın açıklaması ekonomi dünyasının ilgi odağı olacak

Gözler yeniden Fed'de

İSTANBUL - Küresel piyasalar dün başlayan ve bugün kararları açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına odaklandı.

ABD'de bugün saat 21.00'de açıklanacak FOMC kararları ve sonrasında Başkan Janet Yellen'in açıklamalarının beklendiği piyasalarda dün yükseliş eğilimi dikkati çekti.

Analistler, Fed'in faizlerin artırım sürecine ilişkin önceki toplantıdaki söylemlerini değiştirmeyebileceği söylentilerinin hisse senedi piyasalarında alımları tetiklediğini belirterek, 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin de yüzde 2,60'ın altına gerilemesinin olumlu havayı desteklediğini, bugün açıklanacak enflasyon verisinin de takip edileceğini kaydediyor.

Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,59, S&P 500 ve Nasdaq endeksi de yüzde 0,75 yükseliş kaydederken, 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,55'e geriledikten sonra günü yüzde 2,59'dan tamamladı.

Avrupa tarafında yarın İskoçya'da yapılacak bağımsızlık referandumu öncesinde dün Almanya'da açıklanan ZEW endeksi gündemin en üst sırasındaydı. ZEW cari koşullar endeksi beklentilerin altında kalırken, beklenti endeksinin tahminlerden iyi geldiği görülürken, hisse senedi piyasalarında satıcılı seyir devam etti. Almanya'da DAX endeksi dün günü yüzde 0,28 gerileyerek 9.633 puandan tamamlarken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,18, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,44 düştü.

Asya piyasalarında Çin Merkez Bankası'nın bankaları ucuz kredi ile desteklediği haberlerine karşın bugün hisse senesi piyasalarında Hong Kong borsası hariç genel olarak satıcılı bir seyir izleniyor.  

Dolar 2.2060'a kadar geriledi

Fed'e ilişkin pozitif beklentiler yurt içi piyasalar kapandıktan sonra etkisini artırdı ve dolar/TL 2,2140 seviyelerinden uluslararası piyasada 2,2060'a geriledi. Kur bu sabah 2.2070 seviyesinde işlem görüyor.

Borsa güne 79 bin puanın üzerinde açıldı

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, güne önceki kapanışına göre 428,53 puanlık yükselişle 79.063,08 puandan başladı.

Yaklaşık bir aylık kapalılık süresinin ardından bu hafta işleme açılan ve ilk iki işlem gününde tabandan işlem gören Bank Asya payları ise bugün açılışta da yüzde 10 düşüşle taban fiyatı olan 0,72 TL'ye geriledi. Bank Asya, en fazla kaybettiren hisse senetlerinin başında geldi.

Analistler, BIST 100 endeksinin 78.000 puanın üzerinde kalınması durumunda iyimserliğin süreceğini ve bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı öncesinde Avro bölgesi ve ABD ağustos ayı TÜFE verisinin takip edileceğini vurguluyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap