24 °C

Halkbank'ın ilk yarı net kârı 1.2 milyar lira

2014 yılsonuna göre toplam aktifleri yüzde 13 artışla 175,6 milyar TL’ye ulaşan Halkbank’ın toplam kredileri aynı dönemde yüzde 15 artışla 154,7 milyar TL’ye yükseldi.

Halkbank'ın ilk yarı net kârı 1.2 milyar lira

Halkbank 2015 yılının ilk yarısında toplam aktiflerini yüzde 13 artırarak 175,6 milyar TL’ye yükseltti. Toplam mevduatı 115 milyar TL’ye ve toplam kredileri 154,7 milyar TL’ye ulaşan banka, yılın ilk yarısında 1 milyar 229 milyon TL net kâr elde etti. 

Halkbank’ın uluslararası piyasalardaki itibarının her geçen gün yükseldiğine dikkat çeken Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, “Dünyanın En Büyük 1000 Bankası arasında 175. sırada yer alan bankamız; Türk ekonomisine katkıda bulunan en dinamik kurumlarından biri olmaya devam ediyor” dedi. 

Halkbank’ın hem yurtiçinde hem de yurtdışında tanınan ve güvenilen bir marka haline geldiğini görmekten mutluluk duyduklarını belirten Taşkesenlioğlu; “Bankacılık sektörünün toplam marka değeri 12,7 milyar dolar olarak belirlenirken, Halkbank’ın uluslararası marka değeri 1 milyar dolar sınırına yaklaştı. Brand Finance tarafından 8. kez düzenlenen “Türkiye’nin En Değerli Markaları” çalışmasında, bankamız dört basamak daha yükselerek 12. sıraya yerleşti. Paydaşlarımızın bize duyduğu güvenle Halkbank'ın marka değerini hep birlikte yukarı taşımaya devam ediyoruz” dedi. 

Üreten Türkiye’ye kesintisiz destek sağlama misyonundan ödün vermeden, 2015 yılı için belirlediği hedefler doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Halkbank, yılın ilk yarısında hedefleriyle uyumlu sonuçlar elde etti. 2014 yılsonuna göre toplam aktifleri yüzde 13 artışla 175,6 milyar TL’ye ulaşan Halkbank’ın toplam kredileri aynı dönemde yüzde 15 artışla 154,7 milyar TL’ye yükseldi.

Bankanın toplam mevduatı ise 115 milyar TL oldu. Halkbank, yılın ikinci çeyreğinde kârını ilk üç aylık döneme göre yüzde 11 oranında arttırarak 646 milyon TL’ye yükseltti ve toplam kârını yılın ilk yarısında 1 milyar 229 milyon TL’ye ulaştırdı. Halkbank KOBİ kredilerinin de dâhil olduğu ticari kredileri 2014 yılsonuna göre yüzde 19,1 artışla 91,1 milyar TL’ye yükselterek Üreten Türkiye'ye destek olmaya devam etti. 

Yılın ilk yarısındaki küresel etkilerin Türkiye ekonomisi üzerinde baskı yarattığını ve büyüme hızını etkilediğini belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu şunları söyledi: “Gelişmiş ekonomilerde büyüme hızının neredeyse durma noktasına geldiği, dünya ticaretinde yüzde 10 oranında küçülme yaşandığı 2015 yılı ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 2,3 oranında büyümeyi başardı. Dış piyasalardaki daralma riskini, pazar çeşitlendirmesiyle aşan Türk ekonomisinin bu performansı sürdüreceğine ve yılın ikinci yarısının bankacılık sektörü için kârlılık yaratacağına inanıyoruz. Bu olumlu tablonun kalıcı hale gelmesi için katkı sağlayan Bankamız, gelecek dönemde de ekonomik istikrarımızın baş aktörlerinden biri olmaya devam edecek ve yılın geri kalanında da hedefleriyle uyumlu sonuçlar elde etmeyi sürdürecektir.” 

ABD, Çin ve Yunanistan başta olmak üzere, dünya piyasalarındaki gelişmeler nedeniyle Türk ekonomisindeki büyüme eğiliminin biraz daha yavaş bir seyir izlese de devam edeceğinden şüphe etmediklerini belirten Taşkesenlioğlu,  “Reel sektördeki sürdürülebilir rekabet seviyesinin artırılması, ekonomik büyümenin de artmasına katkı yapacaktır. Bankacılık sektörü piyasalarda rekabetin ve istikrarın korunmasındaki en önemli aktörlerden biridir. Faaliyetlerine bu bilinç ve sorumlulukla yön veren Bankamız, Üreten Türkiye'nin Bankası olarak ülke ekonomisine desteğini sürdürecektir” dedi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap