22 °C

HSBC, Türkiye'de kalma şartını açıkladı

Dünyada yeniden yapılanma içinde olan HSBC’nin çıkmayı planladığı pazarlar arasında Türkiye de var. HSBC'nin Türkiye'de kalma koşulu 2014 yılında 40 milyon TL olan zararın kapatılarak kârlı bir bilançoya geçmek.

HSBC, Türkiye'de kalma şartını açıkladı

Türkiye'de uzun yıllar bankacılık yapan Citibank'ın ardından son günlerde tartışılan bir başka banka daha var, 86 ülkede 325 bin çalışanı olan HSBC. Dünyanın en büyük bankalarından biri olan HSBC, dünyada yeni yapılanma içinde olan bir banka. Yeni CEO Stuart Gulliver, kısa süre önce yaptığı açıklamada Türkiye'yi dört sorunlu ülke arasında saymış ve gerekirse çıkılabileceğini açıklamıştı.

HSBC'nin Türkiye'de kalma koşulu 2014 yılında 40 milyon TL olan zararın kapatılarak karlı bir bilançoya geçmek.

HSBC 1991'de Midland Bank adıyla kurulduğu Türkiye'de 1999 yılında Demirbank'ı satın alarak Türkiye'nin en büyük bankalarından biri oldu. Bugün 298 şube ve 5700 çalışanla yine büyük bankalardan biri.

45 bin hesap kapattık

Hürriyet Gazetesi'nden Jale Özgentürk'e konuşan HSBC Kurumsal ve Ticari Bankacılık Bölümü Genel Müdürü Virma Sökmen, yıl sonunda yapılan hesap temizliğinin uluslararası sadeleşme kararının bir parçası olduğunu söylüyor. Temizliğin kredi riski olan değil küçük bakiyesi ve hareketsiz hesapları olan müşteriler için yapıldığını söyleyen Sökme, kapatılan hesapların sayısının 45 bin olduğunu ve bu hesapların 30 bininin hiç hareketsiz, 15-20 binin de çok küçük hesaplar olduğunu belirterek, bundan sonra büyüme stratejisinin odaklanılan müşteri ile gerçekleşeceğini anlatıyor.

Yüzde 20 büyüme planı

Sökmen, "Kurumsal ve ticaride bu sene yüzde 20 büyüme planlıyoruz. Şirketler bizim anlattığımızı istiyorlar. Ürün odaklıdan ilişki odaklıya geçtik. Türkiye'de şirketlerin 10-12 gibi çok sayıda banka ile çalışıyor. Avrupa'da ise herkesin bir iki ana bankası olur. Bu şirketleri teminat gibi konularda zorluyor" diyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap