25 °C

Hürriyet ve Posta soruşturmaları Doğan hisselerini vurdu

Doğan Holding hisseleri Hürriyet ve Posta'nın da dahil olduğu bazı gazetelere soruşturma açılması sonrasında sert düştü.

Hürriyet ve Posta soruşturmaları Doğan hisselerini vurdu

Gelirlerinin yüzde 70'ine yakın bölümü medyadan gelen Doğan Holding hisseleri aralarında gruba bağlı Hürriyet ve Posta gazetelerinin de bulunduğu dört gazete hakkında "terör örgütünün propagandasını yapmak" iddiasıyla soruşturma başlatılmasının ardından, hükümetle grup arasında yeni bir gerilimin başlayabileceği endişesiyle yüzde 3'ün üzerinde kayıpla seyrediyor.

Hürriyet gazetesinde bugün yer alan habere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu; Hürriyet, Cumhuriyet, Posta ve Bugün gazetelerine İstanbul Adliyesi'ndeki odasında Salı günü rehin alınan ve vurulmasının ardından hayatını kaybeden Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alındığı sırada çekilen fotoğraflarını yayınladıkları için "terör örgütünün propagandasını" yaptıkları suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Bu gelişmelerden sonra Doğan Holding hisseleri birinci seansı yüzde 3.33 düşüşle 0.58 liradan, Hürriyet gazetesi hisseleri yüzde 3.12 düşüşle 0.62 liradan kapattı.

Analistler hisselerdeki satışlarda soruşturmanın etkili olduğunu belirtiyor.

İsmini vermek istemeyen bir analist, "Soruşturma açılanlar arasında Doğan Grubu'nun iki gazetesi var. Soruşturma bazında ciddi bir sonuç beklemiyoruz. Ancak satışların esas nedeni bu olayın, grup üzerindeki politik riskleri artıracağına yönelik endişeleri ortaya çıkarması. Hükümetle grup arasında daha önce de buna benzer gerilimler yaşanmıştı" diye konuştu.

Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan ile Aydın Doğan arasında yaşanan gerilimin ardından Maliye Bakanlığı'nın 2009 yılında grup bünyesindeki bazı şirketlere çeşitli hesap dönemlerine ilişkin 3.8 milyar liralık vergi cezası kesmesi analistler tarafından siyasi nedenlere bağlanmıştı, grup daha sonra vergi borcu ile ilgili uzlaşmaya gitmişti.

Doğan Holding hisseleri bugün 0.56 liraya kadar gerileyerek Ocak 2012'den bu yana en düşük düzeyi gördü. Yıl başından bu yana düşüş eğiliminde olan Doğan Holding hisselerinin yıl başından bu yana değer kaybı yüzde 20'yi buldu.

Doğan Holding'in geçtiğimiz yıl Doğan Yayın ile birleşmesinin ardından şirketle ilgili beklentilerini açıklayan analistler, hisseye dönük ilginin artması için şirketin nakit getiren bir sektörde stratejik bir adım görmeleri gerektiğini belirtmişlerdi.