12 °C

'İlk' faizsiz kısa vadeli kira sertifikası fonu piyasaya çıktı

Mükafat Portföy Yönetimi, kira sertifikalarına yatırım yaparak günlük kâr payı getirisi sağlayacak ilk kısa vadeli kira sertifikası fonu için SPK'dan onay aldı.

'İlk' faizsiz kısa vadeli kira sertifikası fonu piyasaya çıktı

Aktif Bank ve İslam Kalkınma Bankası iştiraki ICD ortaklığıyla kurulan Mükafat Portföy Yönetimi, "ilk" kısa vadeli kira sertifikası fonu için Sermaye Piyasası Kurulundan (SPK) onay aldı.

Aktif Bank açıklamasına göre, Mükafat Portföy Yönetimi'nin kira sertifikalarına yatırım yaparak günlük kâr payı getirisi sağlayacak ilk kısa vadeli kira sertifikası fonu, SPK tarafından onaylandı.

Mükafat Portföy Kısa Vadeli Kira Sertifikası Fonu (MPF) unvanıyla işlem görecek fon, dünden itibaren Türkiye'deki tüm banka ve aracı kurum şubelerinden, Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS) üzerinden alınıp satılabiliyor.

Türk sermaye piyasalarında faizsiz gecelik (O/N) yatırım aracı olarak kullanılabilecek "ilk" İslami finans ürünü olma özelliği taşıyan fon ile faiz hassasiyeti nedeniyle nemalandırılmadan hesaplarda bırakılan tasarrufların değerlendirilmesi mümkün olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mükafat Portföy Genel Müdürü Kağan Candan, yeni ürünün aynı gün nakde dönüşme kolaylığı ile Türkiye'de mevcut en kısa vadeli ve en likit İslami finans ürünü olduğunu belirterek, bu ürünün faizsiz finans alanında eksikliği hissedilen likiditenin gelişmesi için önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.