7 °C

IMF: ECB para politikasını sürdürmeli

ECB'nin para politikası genişlemeci olmaya devam etmesi gerektiğini bildiren IMF, bazı ülkelerin de bankanın hedefinin üzerinde enflasyona müsamaha göstermesi gerektiğini belirtti.

IMF: ECB para politikasını sürdürmeli

IMF, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) para politikasının, enflasyon patikasında bankanın fiyat istikrarı hedefine doğru sürdürülebilir bir artış olana kadar, güçlü şekilde genişlemeci olmaya devam etmesi gerektiğini açıkladı.

Madde 4 kapsamında Euro Bölgesi için yapılan 2017 yılı gözden geçirmesini sonuçlarını açıklayan IMF, Euro Bölgesi'nde konjonktürel toparlanmanın güçlenmekte ve giderek daha geniş tabanı hale gelmekte olduğunu bildirdi.

Euro Bölgesi'nin durumunu değerlendiren IMF uzmanları, düşük enerji fiyatları, destekleyici politikalara, güçlü istihdam piyasaları ve kredi büyümesinde toparlanmanın iç talebi, özellikle özel sektör tüketimini artırdığını vurguladılar. Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 1,9 ve gelecek yıl yüzde 1,8 büyüyeceğini öngören ekonomistler, uzun vadede ise yıllık bazda büyümenin yüzde 1,5 olacağını tahmin ettiler.

IMF uzmanları, kısa vadeli görünümdeki iyileşmenin ciddi aşağı yönlü risklerle gölgelendiğine de işaret eden IMF uzmanları, zayıf politika tamponları nedeniyle orta ve uzun vadede risklerin aşağı yönlü olduğunu vurguladılar.

'Hedefin üzerinde enflasyona müsamaha göstermeliler'

IMF İcra Kurulu da yaptığı değerlendirmede, "Para politikası enflasyon patikasında ECB'nin fiyat istikrarı hedefine doğru sürdürülebilir bir artış yaşanana kadar güçlü şekilde genişlemeci olmaya devam etmeli. Enflasyondaki görünümün iyileştiği gerçekleşen enflasyon veya önemli kanıtlarla tarafından gösterilene kadar ECB'nin ileriye dönük yönlendirmesi sürmeli. Üretim açıklarını kapatan ülkeler, daha geniş bir alanda ortalama enflasyon yükselene kadar ECB'nin hedefinin üzerinde enflasyona müsamaha göstermeliler" dedi.

İcra Kurulu üyeleri ayrıca, sorunlu kredilerin ve düşük banka karlılıklarının düzeltilmesi için ülkelerin iflas kurallarını reforme etmeyi sürdürmeleri gerektiğini vurguladı. Üyeler, bankacılık birliğinin bankacılık sektöründe risklerin azaltılması için zaruri olduğunu da vurguladılar.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.