7 °C

İMKB'den 'BİAŞ' açıklaması

İMKB, Borsa İstanbul Anonim Şirketi'nin ticaret unvanının kısaltılmış kullanımı hakkında SPK ile İMKB arasında görüş ayrılığı olduğu izlenimi uyandıran haberler gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

İMKB'den 'BİAŞ' açıklaması

 İSTANBUL - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) bazı basın-yayın organlarında yer alan, Borsa İstanbul Anonim Şirketi'nin ticaret unvanının kısaltılmış kullanımı hakkında Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile İMKB arasında görüş ayrılığı olduğu izlenimi uyandıran haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

İMKB'den yapılan yazılı açıklamada, "Bugün (21 Şubat 2013) bazı basın-yayın organlarında yer alan ve Borsa İstanbul Anonim Şirketi'nin ticaret unvanının kısaltılmış kullanımı hakkında Sermaye Piyasası Kurulumuz ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası arasında görüş ayrılığı olduğu izlenimi uyandıran haberler gerçeği yansıtmamakta, duyuru metninde şirketin ticaret unvanı ile yayımlanacak borsa endekslerinin etiketlerinin karıştırılmış olmasından kaynaklanmaktadır" denildi.

Açıklamada, 30 Aralık 2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 138'inci maddesiyle, borsacılık faaliyetlerinde bulunmak üzere Borsa İstanbul Anonim Şirketi unvanıyla bir anonim şirket kurulduğu, Borsa İstanbul AŞ'nin esas sözleşmesinin, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hazırlanarak ilgili Bakanın onayını müteakip Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç altı ay içinde tescil olunacağı da aynı maddede yer aldığı hatırlatıldı.

Uluslararası platformlarda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın isminin İngilizce tercümesiyle "Istanbul Stock Exchange" olarak veya "ISE" kısaltmasıyla kullanılageldiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hatta bu sebeple, ticari bir ürün olan ve marka ismiyle anılması gereken İMKB endekslerinin bile yer yer "ISE" etiketiyle kullanıldığı gözlenmiştir. Bu durumun yarattığı olumsuzluklar da dikkate alınarak ve İstanbul Uluslararası Finans Merkezi vizyonumuza uygun olarak yeni borsa ile ilgili çalışmalar sırasında uluslararası kullanıma da uygun olan "Borsa İstanbul" ismi üzerinde mutabık kalınmış ve yurt dışında da Borsa İstanbul isminin öne çıkarılması şeklinde bir politika benimsenmiştir.

Öte yandan Türkiye'de kurulmuş ve Türk Ticaret Kanunu genel hükümlerine tabi diğer şirketlerimizde olduğu gibi Borsa İstanbul AŞ'nin ticaret unvanı yurt içinde kuşkusuz BİAŞ olarak kullanılacaktır. Yurt içinde ve dışında halen İMKB unvanıyla sunulmakta olan endekslerin ve Borsa İstanbul AŞ tarafından yayımlanacak diğer ürünlerin hangi etiketle veya kısaltmayla sunulacağına ilişkin çalışmalar ise devam etmekte olup ayrıntılar önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Sermaye piyasalarımızın ve bu kapsamda borsacılık faaliyetlerinin de düzenleyici ve denetleyici otoritesi olan SPK ile Borsamız arasında herhangi bir surette aykırılık olamayacağını, sermaye piyasalarımızın ve Türkiye ekonomisinin daha da gelişmesi istikametinde SPK ile her zaman uyum içinde çalıştığımızı bu vesileyle bir kere daha kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.