25 °C

İş Bankası'ndan ilk yarıda 1.82 milyar TL net kâr

Aktif büyüklüğü 268,3 milyar TL’ye yükselen İş Bankası'nın nakdi kredileri 175,1 milyar TL’ye ulaştı.

İş Bankası'ndan ilk yarıda 1.82 milyar TL net kâr

Türkiye İş Bankası’nın toplam nakdi kredileri 2014 yılsonuna göre yüzde 12,3 artışla yılın ilk yarısında 175,1 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın yılın ilk 6 ayında net dönem kârı 1 milyar 820 milyon TL olurken, özkaynak büyüklüğü 28,8 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali yılın ilk yarısında alınan sonuçlara ilişkin yaptığı açıklamada “İş Bankası yılın ikinci çeyreğinde de sorunsuz ve istikrarlı büyüme politikasını başarıyla uygulamış ve aktif büyüklüğünü 268,3 milyar TL’ye yükselterek Türkiye’nin en büyük özel bankası olmaya devam etmiştir” dedi.

İş Bankası’nın kredilendirme süreçlerini mesleğin gerektirdiği özen ile yönettiklerini belirten Bali, şunları kaydetti: “Bankamızın nakdi ve gayrinakdi krediler ile ekonomiye sağladığı toplam kaynak 225,9 milyar TL seviyesine ulaşmıştır. Nakdi kredilerimizin bilançomuzdaki payı yüzde 65,3 seviyesinde gerçekleşirken, ticari kredilerimiz toplam nakdi kredilerimizin yüzde 73,4’ünü oluşturmuştur. Sorunsuz büyüme politikasından taviz vermeyen İş Bankası’nın takipteki kredilerinin toplam kredilere oranı yüzde 1,6 gibi oldukça düşük bir seviyede gerçekleşerek sektör ortalamasının altında kalmaya devam etmiştir.”

1.342 adet yurtiçi şubesi ve işlem hacmi her geçen gün artan alternatif dağıtım kanalları ile geniş bir müşteri kitlesine hizmet eden İş Bankası’nın toplam mevduat hacminin geçtiğimiz yıl sonuna göre yüzde 13,7 büyüyerek 151,9 milyar TL düzeyinde gerçekleştiğini vurgulayan Adnan Bali, “Fon kaynaklarını çeşitlendirmek ve vadesini uzatmak maksadıyla etkin ve proaktif bir bilanço yönetim politikası izleyen Bankamız, yılın ilk yarısında yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda menkul kıymet ihraç etmeye devam etmiştir. Bunun yanı sıra, Mayıs ayı içerisinde 14 ülkeden 43 bankanın katılımıyla, 334 milyon ABD Doları ve 919 milyon Euro tutarında olmak üzere iki dilimli 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi temin eden İş Bankası, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki sendikasyon işlemini yüzde  118,2 oranında yenileyerek uluslararası piyasalarda kendisine duyulan güveni bir kez daha tescil etmiştir” dedi.

Saygın ekonomi yayınları arasında yer alan The Banker dergisinin ana sermaye büyüklüğüne göre yaptığı “Dünyanın En Büyük 1000 Bankası” sıralamasında İş Bankası’nın birçok Avrupa ve Türk bankasını geride bırakarak 96. sırada yer aldığını belirten Bali; en büyük 100 banka arasına giren tek Türk bankası olan İş Bankası’nın, güçlü sermaye yapısı ve kârlılığıyla bu yıl da Türk bankaları arasındaki güçlü ve öncü konumunu sürdürdüğünü belirtti. 

Adnan Bali, “Cumhuriyet’ten bir yıl sonra kurulmuş bir müessese olarak 91. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan İş Bankası, çalışanlarından, müşterilerinden ve hissedarlarından aldığı güçle, sürdürülebilir büyüme politikasından ödün vermeksizin, sektörüne öncülük etmeye ve ülkemize değer katmaya devam edecektir” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap